DÖRT PROJEYE DESTEK SÖZÜ!


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Feyezan kanalında birinci etap çalışmalarının tamamlandığını belirtti. İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in talep ettiği 4 projeye de yeşil ışık yakan Bakan Eroğlu, ‘Ne gerekiyorsa yapılacak’ derken, Başkan Seyfi Dingil ise İskenderun için büyük önem taşıyan 4 projeyi şöyle açıkladı ve; “Feyezan Kanalı peyzaj projesi, Feyezan Kanalı’na deniz suyu verilmesi ile ilgili proje, Karayılan’a yayla evleri projesi ve Denizciler’e Orman içi piknik alanı projesine Bakanımızdan destek sözü aldık” dedi.
Bakan Eroğlu, Hatay Valisi Erdal Ata, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Adem Yeşildal, AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur, İSTE Rektörü Türkay Dereli, DSİ yetkileri ile birlikte Feyezan Kanalı’nda incelemelerde bulundu.

‘NE GEREKİYORSA YAPILACAK’
Feyezan kanalında çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Feyezan Kanalı Projesi kapsamında 1 etap çalışmaları sona erdi. Yapılan çalışmalar kapsamında 6,5 Km uzunluğunda 35 metre eninde, 4 metre derinliğinde olan kanalın ıslah çalışması baştan aşağıya yapıldı. Ardından zemin betonlama işlemleri gerçekleştirildi. Sel taşkınlarını önlemek amacıyla kanal kenarlarına istinat duvarları yapıldı. Görüldüğü üzere çalışmaların birinci bölümü tamamlandı. Hızla 2.Etap ve 3.Etap çalışmalarının ardından Feyezan Kanalı hem çevresel hem de görüntü anlamında güzel bir görünüme kavuşacak” dedi.

İSKENDERUN HALKI İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR
Yapılan incelemelerin ardından basın mensuplarına bilgiler veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Aslantaş Barajından İskenderun’a gelen içme suyu çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “Çok güzel bir içme suyu irsale hattı ve arıtma tesisi tamamlandı. Güzel bir tesis yapıldı. İncelemeler tamamlandı. İskenderun’da memba suyu kalitesinde su verilecek. Artık bundan sonra Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon işletmesini yapacak. Bundan sonra Büyükşehir devr alıp işletmesini yapabilir. İskenderun halkına hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

‘2. ETAP ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK’
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise yaptığı açıklamada, “Sayın Bakanımızın İskenderun’a ziyaretleri bizleri onurlandırmıştır. Sayın Bakanımızın büyük destekleri ile yıllardır çözülemeyen Feyezan Kanalı sorunu artık çözülüyor. Kanalda 1. Etap tamamlandı. Şimdi ise kısa bir süre ikinci etap çalışmalar başlayacak. Yani Deniz suyunun kanalı yukarı tarafına yani Aşkarbeyli bölgesine aktarılması konusunda proje çalışmaları yapılıyor. Bizlerde belediye olarak elimizden geleni yapıyoruz. İçme suyu ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Artık görev Büyükşehir belediyesinde. İskenderun halkı hizmetin en güzeline layık. Bundan sonrada gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Şimdi görüldüğü üzere burası bir cazibe merkezi haline geliyor” şeklinde konuştu.
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na belediyenin çalışmaları hakkında bilgilerde verdiklerini belirterek, “Feyezan Kanalı peyzaj projesi, Feyezan Kanalına deniz suyu verilmesi ile ilgili proje, Karayılan’a yayla evleri projesi ve Denizcilere Orman içi piknik alanı projesine Bakanımızdan destek sözü aldık. İlerleyen günlerde projelerimizin hayata geçmesi için çalışmalarımızı başlatacağız. Herşey İskenderun için. İskenderun halkı hizmetin en güzeline layık” diye konuştu. Haber: Yılmaz AKPINAR