KAÇAK AVCILIKLA MÜCADELEDE KULLANILACAK

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, Arsuz Kaymakamlığı’nın girişimleri neticesinde bir adet tekne hibe edildi.Su Ürünleri ve Balık Popülasyonunun desteklenmesi amacı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen balıkçıların teknesinin satın alınarak balıkçı sayılarının artırılmasına yönelik proje kapsamında kaymakamlığımızın girişimleri ile Anamur ilçesinden Arsuz kaymakamlığı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne 10,5 metre uzunluğunda bir adet balıkçı teknesi tahsis edildi. Arsuz’a getirilen tekne yaklaşık iki ay kadar kaymakamlık yanında karada bakıma alındıktan sonra, düzenlenen bir törenle kurban kesilerek kullanıma açıldı. Baştan aşağı yenilenen teknenin ilk ve son halini görenler, emek saf edildiğini, teknenin baştan sona yenilendiğini belirttiler. Programda konuşma yapan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, “Teknenin Arsuz’a tahsisinde destek veren ve katkı sunan başta Hatay Valimiz Sayın Erdal Ata olmak üzere, bakanlık bürokratları ile tahsisi için görüşmeler yaparak destek veren Milletvekilimiz Sayın Orhan Karasayar’a, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andıç’a, Su Ürünleri Şube Müdürü Ufuk Sakallı’ya, emeği geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Şakir Gök ve çalışma arkadaşlarına, bakım onarım için destek sunan Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak Bey’e ve ilçemiz esnafından emeği geçen herkese, başından sonuna bakım onarımın koordinasyonunu yapan Kaptan Kerem Gök’e teşekkür ediyorum” dedi.

BALIK POPÜLASYONUN KORUNMASI AMAÇLANIYOR
Kaymakam Sarı, teknenin hem Su Ürünleri ve Balık Popülasyonunun korunması için, kaçak avcılıkla mücadelede, dinamit ve kafes avcılığı ile mücadelede ve yine bir turizim şehri olan ilçemizde tanıtım maksatlı olarak ilçemize gelen misafirlerin gezdirilmesinde çok amaçlı olarak kullanılacağını belirterek büyük bir ihtiyacında bu sayede giderilmiş olduğunu ifade etti. AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar yaptığı konuşmada kendisinin de bakanlık yetkilileri ile birkaç defa konu ile ilgili olarak görüştüğünü, bu şekilde gelen tüm talepleri elinden geldiği kadar Ankara’da yardımcı olma eğiliminde olduğunu ve olacağını ifade etti.Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andıç ise teknenin bölgedeki balık popülasyonunun korunması adına ciddi hizmetler vereceğini belirtti. Konuşmaların ardından emeği geçenlere plaket takdim edildikten sonra misafirlere bir tekne turu yaptırıldı.Törene ayrıca Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alparslan Altındaş, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş ve Barbaros Hayrettin Gemi yapımı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güler Bilen Alkan ve Milli Emlak Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Tekne gezisi sırasında ülkemizin marina ihtiyacı ve Gözcüler sahili için dalgakıran ihtiyacı ile denizcilik fakültesinin yapılması için önerilen yerler üzerine bir dizi görüş alışverişi yapıldı.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>