TEPKİYİ GÖSTERENLERİN ELLERİNDE İTHAL TELEFONLAR VAR


AK Parti Hatay Milletvekili Abulkadir Özel, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ne nezaket ziyaretinde bulundu. Basın Merkezi’ne gelen Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, bir süre önce gerçekleşen İGC Kongresi için Başkan Veysel Cıncık ile yönetim kurulu üyelerini kutlayarak sözlerine başladı.
Şu sıralarda parlamento işleyişini öğrenmeye, milletvekillerini tanımaya çalıştığını belirten Özel, şunları söyledi:“Diğer partilerden seçilen arkadaşlarımızla aramızda seçimlerden önce güzel bir hoşgörü havası gerçekleşmişti. Hatay’a hizmet etmenin particilik yapmaktan daha önemli olduğunu düşünen milletvekillerimiz var. Bu nedenle Hatay’ı önümüzdeki dönem şanslı ve bereketli günlerin beklediğine inanıyorum. Muhalefetteki arkadaşların eleştirilerini de yol gösterici sözler olarak kabul ediyoruz. Bu sözlerin Hatay’ın menfaatine olduğunu düşünerek alıyoruz.”

ÜRÜNLERİMİZİN TAMAMI YERLİ OLMALI
Hatay Milletvekili Özel, Hatay Valisi Erdal Ata’nın yemeğinde de konuşulan Angus gemisiyle ilgili konuyu da gündeme getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Aslolan şey sorunlara sahip çıkmaktır. Bazen olur, bazen olmaz. Ama Türkiye de bazı taleplerin altyapısının olup olmadığına bakmak gerekir. Değilse de bir hayıra vesile oluyor ve o bağlamda ihtiyaç yeniden ortaya çıkmış oluyor. Sorunların çözümü yolunda gayret ediliyor. Türkiye et ithal eden ülkeler arasında. İthalat prosedürleri çok ağır şartlar içeriyor. İki hafta önceki olayda da bir bürokratın yasaları harfiyen uygulama prensibi var. Bu arkadaşımız, 21 günlük süre dolduğu için ‘hayvanlar izole edilmeden indiremezsin’ dedi. İthalatçı firma da bu karantina koşullarını sağlamakta zorlandığı için olay bu noktaya vardı. Hayvanlar şarbonlu değil. Et ithalatını iktidar milletvekili olarak destekliyorum. Ama, arzu edilen şey hiçbir şeyin ithal edilmemesi. Elimizdeki ithal cep telefonları ile hayvan ithalatına karşı çıkılması pek tutarlı olmuyor. Bu tepkiyi gösterenlerin ellerinde ithal telefonlar vardı. İthalata karşı çıkacaksak, ithal otomobil de kullanmamalıyız. Ürünlerimizin tamamı yerli olmalı. Angusların yerleşim alanı dışında tahliye edilmesini arzu ediyorum. Türkiye buğday da ithal ediyor ama un ihracatında birinci ülke. Bir birime ithal ettiği buğdayı dokuz birime satarak kar ediyor. Ayçiçek de ithal ediyoruz ama saman ithal etmeyip aksine ihraç ediyoruz. Muhalafette olanlar şunu sormalı; ‘İktidar milletvekili bu sorunu çözemiyor acaba ben iktidarda olsam çözebilir miyim?’. Empati yaparak değerlendirmeliler. Birbirimize empati yaparsak Hatay’da Türkiye’de daha yaşanabilir, medenice konuşular ortamlar oluşturulan yerler olur.”

‘TEKNİK UZMANLARLA SORUNU ÇÖZERİZ’
Batt çıktı projesine de değinen Özel, HBB’yi almaları halinde üniversiteden davet edecekleri teknik uzmanlarla sorunu çözeceklerini de ifade etti.İGC Başkanı Veysel Cıncık da yaptığı konuşmada, İskenderun Limanı’na getirilen Anguslarla ilgili olarak ‘eğer bir hata varsa sorumlusu benim’ diyen Milletvekili Özel’i cesaretinden dolayı kutladı. Veysel Cıncık, şunları söyledi:

“Son gelen gemideki angusların indirilmemesi için hepimiz büyük mücadele sergiledik. Ama fiziki yetersizlik nedeniyle indirildi. Bu arada sizin cesaretle yaptığınız açıklama bizleri mutlu etti. Çünkü uzun süredir kimse hataları kabul etmeyip sadece başarıları sahipleniyordu. Yapamadığımız konularda olabilir elbette. Biz de bu konulara halk olarak, basın olarak sahipleneceğiz. İskenderun olarak birtakım şikayetlerimizi de sizlere anlatıyoruz. Örneğin Büyükşehir tarafından Pac Meydanı’na yapılan battı-çıktı, trafiği alt üst etti. İskenderun’a en küçük bir faydası yok.”
Veysel Cıncık, İGC’nin bazı projelerini de anlatarak Hatay Milletvekili Özel’den destek istedi.
Haber: Yılmaz AKPINAR