ÖZLEMLE ANIYORUZ!


İskenderun’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80’inci yıldönümü nedeniyle yapılan törende saat 09.05’te kentte adeta hayat durdu. 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı kapsamında Atatürk Anıt Alanı’nda tören düzenlendi.

Törene Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, 39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılınç, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG Yarbay Çağın Taşkın, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikol, İskenderun ilçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ferit Gül, ilçe Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, askeri erkanın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Vatandaşların da yoğun katılım gösterdiği törende saat 09.05’te çalan sirenler ile İskenderun’da adeta hayat durdu. Kent merkezindeki vatandaşlar da işlerini bırakarak saygı duruşunda bulundu. Tören, Belediye Kültür Sarayı’nda düzenlenen anma programı ile devam etti. Saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşımız okundu.

Günün anlam ve önemini belirten açılış konuşmasının yapılmasının ardından Atatürk’ün askeri yönüyle ilgili garnizon komutanlığı tarafından sunum yapıldı. 10 Kasım nedeni ile Atatürk konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmalarından dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Ardından 10 Kasım adlı oratoryo sahnelenerek gençliğe hitabe okundu.Son olarak İskenderun Kaymakam vekili Vali yardımcısı Erol Özkan, 39.Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılıç ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil program bitiminde öğrencileri ve öğretmenlerini tebrik etti.
Haber: Cuma KESEROĞLU