HBB’DEKİ USULSÜZLÜKLERİ YARGIYA TAŞIYACAĞIZ!


AK Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, HBB Meclisi’nde denetim raporlarını incelediklerini, bazı usulsüzlükler gördüklerini ve bunları yargıya taşıyacaklarını söyledi. Güler, erken seçimle ilgili de, “Biz her zaman hazırız” dedi. Bir süre önce AK Parti İl Başkanlığına seçilen İbrahim Güler, partililerle birlikte İskenderun Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Ak Parti İlçe Başkanı Bestami Bilgili ve diğer partililer ile birlikte Basın Merkezi’ne gelen İbrahim Güler’i, İGC Başkanı Veysel Cıncık ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Güler, HBB Başkanı Lütfü Savaş hakkındaki iddiaları incelemeyi sürdürdüklerini ifade ederek “Bu konuları mahkemeye taşıyacağız” dedi.

CİDDİ SUÇLAR İŞLENMİŞ!
Çeşitli konularda açıklamalar yapan Güler, basın mensupları tarafından sorulan soruları da yanıtladı. Güler HBB ihaleleri hakkındaki bir soruya şu karşılığı verdi:“Denetim raporu yeni çıktı, ilk izlenimimiz bir çok noktada suç işlendiği yönünde. Bazı firmalara ciddi nakit akışı olduğu görünüyor. Bazı insanlar, farklı firmalar kurarak işe girmişler. KİK (Kamu İhale Kanunu)’na göre ciddi rakamlar ile çok suçlar işlenmiş. Örneğin 95 metre bir duvar yapılmış 125.000 lira ödenmiş, ama gidip ölçtüğünüzde 35 metre olduğu görülüyor. Bu duvarı 8 bin TL’ye yapıldığına ilişkin tespitlerimiz var. Biz Hatay halkı adına bunları mahkemeye taşıyacağız ve son sözü yargıya bırakacağız.”

MİLLETİN PARASININ HEBA EDİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ
Güler, Hatayspor’a para aktarılması konusundaki bir soruya da; “Hatayspor’un ticari veya siyasi konulara alet edilmesini asla doğru bulmuyoruz. Hatayspor’a yönelik sözü edilen paralar konusunda ciddi rakamlar var. Henüz netleşmediği için bu durumu açıklayamıyoruz. Bunun da Hatayspor’a gerçek manada yansıtılmadığı konusunda tespitlerimiz var. Milletin parasının heba edildiğini, düşünüyoruz. Bütün bunları yargıya taşıyoruz. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda HBB Başkanı 5,5 ay hapis cezası yemişti. Bu mahkemeler sonuçlandığında durum ne olur bilemeyiz. Biz kamuoyu adına tüm bunları takip etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ARABANIN 2 KAT DEĞERİ KADAR KİRA ÖDENİYOR
İskenderun Gazeteciler Cemiyet Başkanı Veysel Cıncık’ın, “HBB’nin büyük paralar ile araçlar kiraladığını, bu kiralama bedellerinin birkaç aylığı ile aslında araçlarını satında alabileceğini duyuyoruz .Bu konuda İl Başkanlığı olarak araştırmalarınız nelerdir?” şeklindeki sorusuna İl Başkanı Güler şu karşılığı verdi:“Bu konuda inanılmaz derecede ciddi sıkıntılar var, bir ilçesinde 38.000 TL araç kiralama bedeli ödeniyor. 70.000 TL bedeli olan bir araca ayda 13.000 TL kiralama bedeli ödeniyor. Yıl hesabı yaptığımızda arabanın 2 kat değeri kadar kira ödendiği ortaya çıkıyor. Buna diğer masraflarda dahil değil. Tüm bunları kamuoyu ile paylaşacağız. Yazıktır, günahtır. 1 yıllık kira bedeli verene kadar, araçlar satın alınabilir. Bu gün baktığımız zaman inanılmaz derece bir işçi alımı görülüyor. Bu işçilerin gerçekten çalıştırılıp çalıştırılmadığı belli değil. Giderlerin ciddi bir oranı bu işe harcanmış. Tüm bunları mahkemeye taşıdıktan sonra, kamuoyu ile paylaşacağız.”

20 DÖNÜM ARAZİYE 50 BİN TL KİRA
İGC Başkanı Veysel Cıncık PAC meydanında yapılan BATTI- ÇIKTI projesindeki değişiklikleri ve maliyetini anlatarak; “Projenin kendisinde ve maliyetlerinde yapılan değişiklikleri asla halka bildirmiyorlar, 115 milyon TL olan maliyetin bir anda arttığını öğrendik. Projede bazı yerlerin iptal edilmesine rağmen maliyet artışının neden olduğunu anlayamıyoruz. Ayrıca mezbahanenin yıllık sadece 50.000TL’ye kiralandığını öğrendik. 27 dönüm arazinin içindeki tesisle birlikte bu kadar küçük bir paraya kiralanması akıl karı değil. Deniz otobüsü konusunda koyduğunuz tavırdan dolayı da sizleri kutluyorum” dedi.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler de bu konudaki açıklamalarında şu şekilde konuştu;“Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı 6. kongremiz ile ilgili yapılan haberlerden dolayı sayın basın mensuplarına çok teşekkür ediyoruz. İskenderun’da ki BATTI- ÇIKTI projesi ile ilgili HBB meclisinde verdiğimiz soru önergesine kaçamak cevaplar verdiler. Ama biz bunun takipçisi olacağız, doğru bilgileri halk ile paylaşacağız.HBB Mezbahane konusunda da kamu zararı yaparak uygulamaya girişmiş. Fakir fukaranın parası çarçur ediliyor. Şunu net olarak görmeliyiz. Hatay’ın kaderi bu olmamalı. Bu nedenle İl Başkanlığı olarak önemli çalışmalar içindeyiz. HADO meselesi de çok önemlidir. Burada bir kamuoyu oluşturulmak istendi. Biz milletin 20 milyon TL’sini heba ettirmeyiz. Biz diyoruz ki eğer gerçekten bu işi yapmak istiyorsanız, Mersin’de atıl durumda bir gemi var. 250 kişilik senin ihtiyacını karşılar, uygun fiyata da alabilirsin ya da kiralayabilirsin diyoruz. HBB’nin tüm işlerinde vizyonsuzluk ve beceriksizlik gözlüyoruz.”
İGC Başkanı Veysel Cıncık ziyaret için, AK Parti İl Başkanı Güler de gösterilen misafirperverlikten dolayı karşılıklı teşekkür ettiler. Haber: Yılmaz AKPINAR