FUAT TOSYALI, ‘BAKANLIK ÇELİKTE BLÖFE BOYUN EĞMESİN’


İnşaat sektörü temsilcilerinin son dönemde piyasada istedikleri miktarda ürün bulamamaktan ve fiyat artışlarından şikayet etmeleri üzerine hükümet inşaat demirinde gümrük vergisini indirmek için düzenleme hazırlıyor. Ancak çelik üreticileri piyasada arz sıkıntısının kalmadığını ve gümrük vergisi indiriminin iç piyasaya zarar vereceğini savunuyor. Üreticiler, gümrük vergisi yerine demirdeki yüzde 18 KDV’nin indirilmesini talep ediyor. Arz sıkıntısının bittiğini belirten Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Başkanı Fuat Tosyalı, ihracatın ertelendiğini ve ürünlerin iç piyasaya verildiğini söyledi. Tosyalı, “Talepler günlük karşılanıyor” dedi.

‘İHRACATI ERTELEYİP DEMİRİ İÇERİ VERDİK’
Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Başkanı Fuat Tosyalı, yüksek fiyat ve tedarik sıkıntısı gerekçesiyle hükümetin bazı düzenlemeler üzerinde çalıştığı inşaat demiri piyasasında şu anda bir arz sorunu bulunmadığını söyledi. Tosyalı, ithalatı artırmak için gümrük vergisinde gündeme gelen olası bir indirimin zaten kapasite ve üretim fazlası bulunan yurt içi üreticilere zarar vereceğini belirtti. Tosyalı, hammadde ithalatı ve kur ile doğrudan bağlantılı olan demir fiyatlarının aşağı gelmesi için yapılması gerekenin yüzde 18’lik KDV’nin aşağı çekilmesi olduğunu ifade etti.

50 BİN TON PİYASADA
Fuat Tosyalı, arzda bir sıkıntı olmadığını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “İnşaat sektöründeki oyuncuların plansız hareket etmesinden kaynaklanan geçici bir durum yaşandı. Referandum öncesi inşaatçılar taleplerini ertelediler, hepsi ne olur ne olmaz diye öteleyip beklediler. Referandum sonrasında talebe birden yüklenme oldu. İnşaatçılar ‘yarın şu kadar mal istiyorum’ diye sipariş geçiyor. Çelik sektörü stokla çalışan bir sektör değil. ‘10 gün sonra veririm’ dediğimizde hemen yarın istiyor. Bu nedenle sektörde bir sorun varmış gibi suni bir gündem yaratıldı.”
TÇÜD verilerine göre, Nisan’daki referandum öncesinde yılın ilk 3 ayında, ağırlıklı bir şekilde inşaat sektörü tarafından tüketilen uzun ürün üretimi yüzde 9.8 azalışla 6 milyon ton olurken, tüketim yüzde 21.1 düşüşle 3.36 milyon tona geriledi. Referandum sonrası ani talep artışıyla birlikte yaşanan kısa dönemli sıkışıklığın aşıldığını ve şu anda taleplerin normal şekilde karşılandığını belirten Tosyalı, “Son bir haftadır talepler günlük olarak karşılanıyor. Piyasa rahatlasın diye ben Tosçelik olarak 15 gündür piyasaya 50 bin ton verdim. Diğer üreticiler de ihracatlarını ötelediler. Zaten ramazan sebebiyle talep de durdu. Herhangi bir sıkıntı yok” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE İNŞAAT DEMİRİ UCUZ
Ekim 2016’da 375 dolar/ton seviyesinde bulunan demir fiyatları Mayıs itibarıyla 475 dolar/ton seviyesinde bulunuyor. Türkiye’nin inşaat demirinin en düşük fiyatla satıldığı ülkelerden biri olduğuna işaret eden Fuat Tosyalı, Çin’deki inşaat demiri fiyatlarının bile şu anda Türkiye’dekinden 30-40 dolar daha yüksek olduğunu söyledi. Türkiye’de uzun ürünlerde hem kapasite, hem de üretim fazlası olduğunu belirten Tosyalı, arz fazlasının olduğu bir ortamda üreticilerin spekülatif şekilde fiyatları artırmasının mümkün olmadığını söyledi. Fiyatların uluslararası piyasalarda ve dolar bazında belirlendiğini ifade eden Tosyalı, “Dolar/TL 4 lirayı gördü, hammadde ithalatına bağlı sektörüz. Yüzde 18 KDV var. 100-150 lira navlun söz konusu” diye konuştu.