HATAY’DA GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI OPERASYONU!


Hatay merkezli 3 ilde düzenlenen göçmen kaçakçılığı operasyonunda 41 kişi tutuklandı. Hatay Valiliğinin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Altınözü Cumhuriyet Başsavcılığınca “Göçmen kaçakçılığı, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet” suçlarını organize şekilde işlediği değerlendirilen şüphelilere yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, Hatay İl Jandarma Komutanlığı ekipleri istihbarat çalışması sonucunda Hatay, Adana ve İzmir’de önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

ŞÜPHELİLERDEN 41’İ TUTUKLANDI
Operasyonda göçmen kaçakçılığına karıştığı iddiasıyla hakkında gözaltı kararı verilen 51 şüpheliden 48’i yakalandı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 41’i tutuklandı, Suriyeli 3 kişi sınır dışı edilirken, 3 şüpheli adli kontrol şartıyla ve bir kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Firari 3 şüphelinin ise arama çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

DÖRT YABANCIYA TERÖR ÖRGÜTÜ ‘DEAŞ’ İŞLEMİ
Öte yandan zanlıların adreslerinde yapılan aramada 196 bin 388 cinsel uyarıcı ve tıbbi ilaç, 26 bin 528 paket kaçak sigara, bir zulalı araç, 7 telsiz, 8 telsiz şarj cihazı, 7 telsiz şarj adaptörü, 13 bin 656 lira, 4 bin 570 dolar, 50 ruble, 2 milyon 69 bin 500 Suriye poundu, 18 ajanda, 3 not defteri, 20 defter, bir ruhsatsız tabanca, 8 av tüfeği, çeşitli ebatlarda 236 silah fişeği, 2 bıçak, bir pala, 38 gram esrar, 40 cep telefonu ve sim kartı, birer flaş bellek, hafıza kartı ve dürbün ele geçirildi. Bu arada, operasyonda 496 Suriyeli ile DEAŞ terör örgütü adına faaliyet gösterebileceği değerlendirilen 3 Ukrayna ve bir Afganistan uyruklu kişinin yakalandığı, bu kişiler hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan adli işlem yapıldığı belirtildi. Haber: Hatay Valiliği