PAC MEYDANI BAHARA KALDI!


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensupları ile kahvaltıda buluştu. İGC Başkanı Veysel Cıncık’ın üzerinde adı ve makamı yazılı bir 2018 ajandasını armağan ettiği Savaş, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Pac Meydanı’na yapmayı planladıkları köprülü kavşak için bir miktar finans eksikleri olduğunu, muhtemelen 2017 yılının bahar aylarında başlayacaklarını söyledi.

‘KARAYOLLARI NEDEN RAHATSIZ OLDU?’
Başkan Savaş, Dörtyol da diktikleri Türkmeybeyi Heykeliyle ilgili çıkan sorunu anlatarak, “Dörtyol’da Belediye Başkanımızla birlikte bir Türkmenbeyi Heykeli diktik. Heykelin üç unsuru var. Türkmenbeyi, at ve Türk Bayrağı. Ertesi Sabah bize Karayolları’ndan ‘Bu heykeli acilen kaldırın’ diye bir yazı geldi. Biz bunu Rusya’dan ya da İsrail’den getirip dikmedik. Türkmen şehrine Türkmen Beyi’nin heykelini koyduk. Karayolları bunun hangi unsurundan rahatsız olabilir? Gerekçesi de yok. Heykeli kaldırmadım. Yüreği yeten kaldırsın oradan. Neden rahatsız oldun! Atalarımız Anadolu’yu at üzerinde fethetti. Karayolları neden rahatsız oldu? Muhalefetten gelen yazılara bakmıyorlar bile.. Devletin dili yazıdır. Başka Devlete gidecek halimiz yok. Bu hepimizin Devleti. Karayolları da hepimizin kurumu” diye konuştu.

‘HATAY ÇOK SIKINTI ÇEKTİ’
HBB Başkanı Savaş, “Telafer’den gelenler ve barış umudu” içerikli bir soruya da “Sınırdaki savaşın bittiğini düşünmüyorum. İdlip tarafında, El Bab’da çatışmalar varmış. Belki bir 6 ay daha sürer. Ama bitmesini istiyorum. Çocuklarımızın adını barış, sevgi koyuyoruz. Ama buna ulaşamıyoruz. Barışı özlüyoruz gerçekten. 6 yıldır Hatay çok sıkıntı çekti. Bunun bitmesi lazım artık” karşılığını verdi. Büyükşehir Belediyesi’nin çok yoğun bir çalışma içinde olduğunu, Hatay’ın her köşesinin hizmete ihtiyaç duyduğunu da belidten Savaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz şu anda 10 ilçede alyapı çalışması yapıyoruz. Tüm ilçelerimizin sıkıntıları var ve hizmet bekliyorlar. Örneğin, en batımızdaki Erzin’de 5 ayrı çalışmamız var. Kanalizasyonunu bitirdik. İçme suyuna başladık. Köprüsünü yaptık. Arıtma tesisi yüzde 75’de. Yolları söylemiyorum. En batıdaki ilçemizin bile hizmete ihtiyacı var. Bunlar bugüne kalmamalıydı. Biz kış şartlarında dahi 30 Büyükşehir içinde en tempolu çalışanız. Yeter mi, yetmez. Daha çok yapmak istiyoruz”

‘ANKARA’DAN ELİMİZ BOŞ DÖNÜYORUZ’
Başkan Savaş açıklamasının devamında, “Ne zaman Ankara’ya gitsek elimiz boş dönüyoruz. Sadece 83 yazı yazdım 3 yılda. Köprü vesaire yazmak için. 2 yazı geldi, gerisi hala Başbakanlık’ta duruyor. Biz bu şartlarda çalışıyoruz. Arsuz’a yapılan 5 köprünün 4’ünü biz yaptık. Bunun maliyeti 10 milyon TL. Biz Hatay’da 3 yılda 13 köprü yaptık. Bizim altyapıya çok ihtiyacımız var. Geçen yıl 750 km. bu yıl bin 300 km.asfalt yaptık. Bunun 400 km.’si beton asfalt. Birçok yayla ve köy yolunu da bitirdik. Hatay’ımızın bizim çözebileceğimiz hangi sorunu varsa el atmaya gayret ediyoruz. Bunun için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” dedi. İGC Başkanı Veysel Cıncık, HBB Başkanı Lütfü Savaş’a bu güzel ziyaret ve bilgilendirmeler için tüm üyeler adına teşekkür etti. Başkan Savaş da, İskenderunlu gazetecilere çalışmalarında başarılar diledi.