GÜMRÜK LABORATUVARI 6 YILLIK GAYRETİN ÜRÜNÜ!

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


İSTE’de kurulacak olan gümrük laboratuvarı için büyük katkı sunan İTSO Başkanı Levent Yılmaz, Gümrük Laboratuvarının bölgemiz için hayırlı olması temennisinde bulunarak, “İskenderun Teknik Üniversitesi’nde kurulmaya başlanmasından büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz” dedi.

‘6 YILDIR HER PLATFORMDA ANLATTIK’
İTS0 Başkanı Levent Hakkı Yılmaz basın açıklamasında; “Hepinizin bildiği üzere, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’na seçildiğimiz günden bu yana, oda olarak tespit ettiğimiz ve çözüm önerileri sunduğumuz bölge sorunlarımızın büyük bir bölümü olumlu sonuçlara ulaştı. Bu sorunlardan en önemlilerinden biri de Gümrük Laboratuvarı ihtiyacıydı. Bölgemizde Gümrük Laboratuvarı’nın olmayışı, ithalat ve ihracat yapan firmalarımızın Mersin Gümrük Laboratuvarıyla çalışmasını zorunlu hale getirmekte, bu durum firmalar açısından hem zaman kaybına hem de maddi külfete neden olmaktaydı. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de, üyelerimizden gelen talepler neticesinde, bu sorunu gündemimize alarak çözüm üretilmesi noktasında çalışmalar yürütmeye başladık. Gümrük Laboratuvarı’nın İskenderun’a kazandırılması noktasında, İTSO Yönetim Kurulu’nda göreve başladığımız ilk günden bugüne, oda olarak birçok çalışma gerçekleştirdik. Gümrük Laboratuvarı’nın bölgemize kazandırılması talebimizi yaklaşık 6 yıldır her platformda dile getirme ve bu beklentimizi karar verici üst mercilere ulaştırma noktasında oda olarak gerek şehir içinde gerekse şehir dışında birçok yetkiliyle görüşmeler yaptık” dedi.

‘TİCARİ HAYATA KATKISI OLACAK’
Başkan Yılmaz, “Bakanlarımıza, Valilerimize Milletvekillerimize, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne kısaca birçok üst düzey yetkiliye bu ihtiyacın giderilmesine ilişkin taleplerimizi yazılı ve sözlü olarak birçok defa ulaştırdık. Bu gayretlerimiz sonucunda ise; Sayın Cumhurbaşkanımızın 2019 yılının mart ayındaki İskenderun ziyaretinde, Gümrük Laboratuvarı’nın bölgemize kazandırılacağının müjdesini almış olduk. Uzun süredir birçok Sivil Toplum Kuruluşu, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile birlikte vermiş olduğumuz uğraş ve göstermiş olduğumuz gayret neticesinde, bölgemize önemli faydalar sağlayacağına inandığımız Gümrük Laboratuvarı’nın İskenderun Teknik Üniversitesi’nde kurulmaya başlanmasından büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Özellikle dış ticaret ve lojistik konularında faaliyet gösteren üyelerimiz ve sanayicilerimiz açısından büyük önem taşıyan bu yatırımın bölgemize kazandırılması, firmalarımızın hem zaman hem de maliyet kaybının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Bu durumu geniş bir açıdan değerlendirdiğimizde ise; maliyetleri azalan firmalarımızın finansal yapısı güçlenecek, bu durumun ticari hayatın tüm bileşenlerine olumlu yansımaları olacak, güçlenen firmalar bölgemize daha fazla katma değer ve daha fazla istihdam sağlayacaktır. Kısaca hepimiz bir şekilde kazanmış olacağız” dedi.

EMEĞE GEÇENLERE TEŞEKKÜR
İTSO Başkanı Levent Yılmaz, “Bu sürece çok değerli katkılar sağlayan; başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Ticaret Bakanlığımıza, Hatay Valimiz Sayın Rahmi Doğan’a, Hatay Milletvekillerimiz Sayın Abdulkadir Özel, Sayın Suzan Şahin ve emeği geçen tüm vekillerimize, İskenderun Kaymakamımız Sayın İskender Yönden’e, İskenderun Belediye Başkanımız Sayın Fatih Tosyalı’ya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörümüz Sayın Türkay Dereli’ye ve tüm İSTE ailesine, ekonomik katkılarından dolayı özellikle Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Sayın Uğur Ateş’e ve tüm AKİB camiasına, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubemize, Tosyalı Holding’e, Atakaş Şirketler Grubu’na ve adını sayamadığımız emeği geçen, maddi ve manevi desteğini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. İskenderun Gümrük Laboratuvarımızın bölgemiz için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>