NURİ ÜYSEN’DEN İSTE’YE BÜYÜK KATKI!

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Hatay Valisi Erdal Ata’nın katıldığı törende, hayırsever işadamı Nuri Üysen tarafından İskenderun Teknik Üniversitesi’ne (İSTE) yaptırılacak olan Necla Üysen Mediko-Sosyal Hizmet Binası protokolü imzalandı. Hatay Valiliği İskenderun Çalışma ofisinde düzenlenen protokol imza törenine Vali Erdal Ata, İSTE Rektörü Prof. Dr Türkay Dereli, İskenderun Kaymakam Vekili Hakan Kılınçkaya, Hayırsever işadamı Nuri Üysen, Yükseliş Koleji Genel Müdürü Aykut Davut Öktem katıldı.
Hatay Valisi Erdal Ata, 2 milyon 166 bin lira maliyeti olacak hizmet binasının bin 520 metrekare alana yapılacağını, Necla Üysen Mediko-Sosyal Hizmetler Binası olarak hizmet vereceğini ve bir yıl gibi sürede teslim edileceğini belirtti.

‘ÜNİVERSİTENİN ALTYAPISI MÜKEMMEL OLMALI’
Vali Ata, “Nuri Üysen’in İskenderun Teknik Üniversitesi’ne yaptıracağı Mediko-Sosyal Sağlık, Kültür ve Spor Hizmetleri binası için toplandıklarını belirterek “Ben her şeyden önce Nuri Bey’e çok teşekkür ediyorum. Ülkemizin ve ilimizin en önemli sorunlarının başında eğitim sorunu geldiğini her ortamda dile getiriyoruz. Bu sorun sadece temel eğitim değil, üniversite eğitimini de kapsamaktadır. Gençlerimizin daha iyi eğitim alabilmesi için üniversitelerin altyapısının mükemmel olması gerekir. Bu konuda Rektörlük elinden gelen tüm imkânları seferber ediyor. Kamunun imkânları ile ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılıyor. Ama bunun yanında ilimizdeki hayırseverlerimiz ilkokul, ortaokul, lisede olduğu gibi üniversitedeki çeşitli fakülte, hizmet binaları veya diğer sosyal hizmet binalarının yapımında katkıda bulunuyorlar. Ondan dolayı da teşekkür ediyoruz” dedi.

‘BİR İLK YAŞANIYOR’
İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise çok heyecanlı olduklarını dile getirerek “Bugün bizim için bir ilk yaşanıyor. Biz çok genç bir üniversiteyiz. Kamu kaynaklarını etkin kullanmak için canhıraş çalışıyoruz. Bu arada biliyorsunuz master planımızı tamamlamıştık, altyapı çalışmalarımıza başlamıştık. Artık üstyapıya da önem veriyoruz ve bu hususta kamu kaynakları ile birkaç binamızın temelini atacağız. Fakat master planın gerçekleşmesi için 20-25 yıllık bir sürece ihtiyaç vardı. Biz bu süreci 2023 yılına çekmeye çalışıyoruz. Kamu kaynakları ile bunun mümkün olması imkansız değil ama bir hayli zor. Dolayısıyla özel kaynakların, hayırseverlerimizin desteği bu sürecin kısaltılması için çok önem arz ediyor. Birisinin bunu ateşlemesi gerekiyordu. Nuri Üysen Bey bunu yaptı. Bu tesis, Sağlık, Spor, Kültür Daire Başkanlığı altında çalışacak. İçerisinde sağlık ocağının bulunacağı aynı zamanda üniversitemizin tüm öğrenci topluluklarının faaliyet gösterebileceği, master planımızda da tanımlı olan bir binadır bu. Bu binanın yapımını Nuri Üysen üstlendi, kendisine müteşekkiriz” şeklinde konuştu.  

‘HER İNSAN MEMLEKETİNE KATKIDA BULUNMALI’
Hayırsever İş Adamı Nuri Üysen ise ‘’Böyle ilk bir konunun bize nasip olması ayrı bir gurur kaynağıdır. Bundan evvel İskenderun’a bir hukuk fakültesi gelecek denmişti. Biz İskenderun’a yapılan her hizmette çorbada bizim de tuzumuz olsun maksadıyla katkıda bulunmayı vadetmiştik. Ama İskenderun’a hukuk fakültesi gelmedi. Biz o gün verdiğimiz sözü bir borç olarak gördük. İskenderun’a yapılacak böyle bir hizmeti yapmak bize nasip oldu. Ben bunu bir hayır işi olarak görmüyorum. Memleketinde yaşayan her insanın memleketine katkıda bulunmasının bir görev olduğu kanaatindeyim. Bu amaçla hizmette bulunmak istiyorum” dedi.Konuşmaların ardından Mediko-Sosyal Sağlık, Kültür ve Spor Hizmetleri binası için imzalar atıldı.İskenderun Teknik Üniversitesi master planı kapsamında 1520 metrekare büyüklüğünde inşa edilecek Mediko-Sosyal Sağlık, Kültür ve Spor Hizmetleri binasına Necla Üysen Mediko-Sosyal Sağlık, Kültür ve Spor Hizmetleri ismi verilecek.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>