FUAT TOSYALI’YA BÜYÜK ONUR!

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin aldığı senato kararıyla Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, bölgenin global sanayi lideri olarak fahri doktora unvanına layık görüldü.
Türkiye’nin lider global çelik üreticilerinden Tosyalı Holding, Osmaniye başta olmak üzere bölgeye yaptığı yatırımlara ve istihdam yaratmaya devam ediyor.
Bu çalışmalar Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’ya itibarı yüksek bir başarıyı da beraberinde getirdi. Bölgenin en prestijli üniversitelerinden Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Türk demir çelik sanayiinde çevreye duyarlı ve sürdürülebilir olma bilinciyle yaptığı yatırımlarla Türkiye ve bölge ekonomisine değer katan, sosyal, kültürel ve bilimsel konulara katkılardan dolayı, ilk kez sunduğu fahri doktora unvanını Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’ya verdi. Bunun için 30 Mart’ta Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi amfisinde düzenlenen akademik törene, Osmaniye Valisi Kerem Al, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Osmaniye Milletvekilleri, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Tosyalı Holding YK Üyeleri, Ayhan Tosyalı, Şerif Tosyalı, Tosyalı Holding CEO’su Dr. Suhat Korkmaz, Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Vahap Munyar, Osmaniye ve Hatay iş dünyası, STK başkanları ve bölgenin ileri gelen isimleri katıldı.

‘FUAT TOSYALI REHBERİMİZ OLDU’
Törende, Hayırsever işadamı Fuat Tosyalı’nın okul arkadaşı Mehmet Aili Dokuzoğlu kısa bir konuşma yaparak, “Fuat Bey, benim her zaman rehberim olmuştur. Çok çalışıyor, çok başarılı işler yapıyor. Kendisiyle gurur duyuyorum” dedi.
Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat ise, “Fuat Bey’le ilk kez bir uçak seyahatinde tanıtşım. Gencecik, pırıl pırıl bir işadamıydı. Şimdi halen genç ve dinamik görüyorum. Takdir ediyorum” diye konuştu.

‘KATKISI ÇOK BÜYÜK’
Rektör Prof. Dr. Murat Türk ise, üniversite amfisinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Fuat Tosyalı’nın gerek Türkiye’ye, gerek yurt dışına gerekse Osmaniye’ye yaptığı yatırım ve çalışmalardan dolayı takdir ve teşekkür etme adına senato üyelerince kendisine fahri doktora unvanı verilmesine karar verdiklerini belirtti. Türk, “Ulusal ve uluslararası yatırımlarla Türkiye ekonomisine katkıda bulunan, bilime ve gelişime olan bağlılığını devam ettiren ve gelişime verdiği önemle ülkemize, bölgemize ve şehrimize büyük katkı sağlayan Fuat Tosyalı Bey’e, İşletme Ana Bilim Dalında senatörlerimizin oy birliğiyle ‘fahri doktora’ unvanı verilmesine karar verildi” dedi.

‘GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDAYIZ’
Osmaniye Valisi Kerem Al ise güzel bir coğrafyada yaşadıklarını ve bu coğrafyada yaşamanın da bir bedeli olduğunu dile getirerek, “Güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmanın yolu kalkınmadan, istihdamdan geçer. Bunu sağlayacak aktörler artık devlet değil iş adamlarımızdır. Bu iş adamlarından birini bugün burada ödüllendiriyoruz. İltifat görmeyen marifet zayidir. Bu fahri doktora unvanıyla Fuat Beyin omuzlarına daha fazla sorumluluk yüklüyoruz. Ama bunun da altından kalkacağından hiç şüphem yok” diye konuştu.

ÜNİVERSİTE ADINA BİR İLK
Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ise kendisi ve şirketi için ayrı bir yeri olan Osmaniye’de böyle bir unvanı almanın kendisine ayrı bir mutluluk verdiğini ifade ederek, “Güzel Osmaniye’mizin üniversitesinin ilk kez verdiği fahri doktora şerefine layık görülmem beni ayrıca mutlu etti. Beni bu unvana layık gören herkese teşekkür ediyorum” dedi. ’BU UNVAN AİLEM İÇİN ONURDUR’ Fahri doktora töreninde konuşan Fuat Tosyalı, “Bu, benim için onurdur. Her babanın oğlu için hayalini kurabileceği bu unvan için üniversiteye teşekkürlerimi sunarım. Fahri doktora unvanını, başta değerli annem Pervin Tosyalı olmak üzere Tosyalı Holding ailesinin her bir ferdi adına alıyorum” dedi. Üç kıtada üretim yapan bir şirket olarak, ülkemizin bayrağını farklı ülkelerde dalgalandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Tosyalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de gezi olayları yaşanırken, biz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte yeni yatırım için Cezayir’deydik. Oran’da Cezayirli Hasan Paşa’nın fetihten elde ettiği ganimetle yaptırdığı caminin resmini gördük. Bu resmi Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim ettik. O da çok duygulandı ve ‘Peki, sen burada ne yapacaksın?’ diye sordu. Ben de elde ettiğim ganimetle, gelecek nesillere hizmet edeceğimi söyledim. Sözümüzü tuttuk; Oran’da yaşayan Müslümanların ibadeti için 5 bin kişi kapasiteli camimizi bu Ramazan ayında tamamlıyoruz.”

‘OSMANİYE YATIRIMLARININ GÖRÜNMEZ MİMARI’
“Toprakkale Kaymakamımız sayesinde Osmaniye yatırımlarımızın başlangıcı olmuştur. Hiç aklımızda yok iken, ‘Burada yatırım yapın’ diyerek çok mücadele etti. O vakit istemediğimizi söyledik, niyetimiz yoktu. Hatta randevu da vermedim. Kendisinden sonra çok özür diledim. O zamanlar ‘Osmaniye’de yatırım yapalım’ diyen CEO’muz Suhat Korkmaz Bey, Osmaniye’deki yatırımlarımızın görünmez mimarıdır. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

‘İKİ SENEDİR FABRİKAMIZ DESTAN YAZIYOR’
Osmaniye yatırımlarının nasıl başladığıyla ilgili bir anısını paylaşan Fuat Tosyalı, “Bugün Osmaniye’de kurduğumuz boru fabrikası sayesinde, TANAP’ın her gün bin tondan fazla borusunu üretiyoruz. Ve girdiği ihaleyle bu projenin boru tarafını Türkiye’ye girişinin 150 milyon dolar daha ucuz olmasını sağladı. Bugün son Tır’ları yükledik. İki senedir destan yazıyor bu fabrikamız! Arkasından Gaziantep’in içmesuyu projesinin 150 bin ton boru ihtiyacının üretimine başlıyoruz. Bir ziyaret, bir kıvılcım yaktı o zaman.. O zamanlar muhalefetle de karşılaştık. Tesis için etrafı kirletir dediler. Ama tertemiz bir fabrika kurduğumuzu gördüler. Yatırımlarımız 2 milyon metrekareyi buldu. Bugün Çatı tipi güneş enerji santrali konusunda düğmeye bastık. Tosçelik ERW Boru Profil Üretim Tesisi, devreye alınacak bu santralle birlikte dünyanın en küçük karbon ayak izine sahip çelik boru ve profillerini üretecek. Ekonomiye değer katan yatırımlarımızda önceliğimiz, doğaya saygılı, çevreci ve sürdürülebilir olmasıdır” diye konuştu.

TOYOTA’DAN SONRA JAPONLARIN TÜRKİYE’YE EN BÜYÜK YATIRIMI
Bugün, başta Osmaniye olmak üzere 3 kıtada farklı yatırımlara imza atan ve böylece Türkiye ekonomisine katkı sağlayan bir şirket olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Tosyalı, Türkiye’nin ilk yassı çelik fabrikasını kurdukları Osmaniye’ye şimdi de Toyota’dan sonra Japonlar’ın en büyük yatırımı olan Tosyalı Toyo Çelik A.Ş.’nin kazandırıldığını vurguladı. “2015’in başında başlattığımız bu yatırımı sadece 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamladık. Bu tesis, ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıdığı gibi, peçeteden daha ince çeliğin üretileceği ülkemizin en katma değerli üretim merkezlerinden biri olacak” dedi.
Konuşmaların ardından Rektör Türk, Fuat Tosyalı’ya cübbe giydirerek, fahri doktora belgesini verdi, plaket takdim edildi. Tören bitiminde ise hatıra fotoğrafı çekildi.

TOSYALI TOYO ÇELİK TESİSLERİ GEZİLDİ
Ülkemizin en ileri teknolojiye sahip ve yüksek katma değerli yassı çeliğinin bu tesislerde üretileceğinin altını çizen Tosyalı, “Ürünlerimiz, otomotivden elektrikli ev aletlerine, bilişim ürünlerinden meşrubat kutularına kadar geniş bir yelpazede kullanılacak. Özellikle gıda sektöründe oyunu değiştiriyoruz” diye vurguladı. Töreninden ardından düzenlenen tesis gezisinde katılımcılar ve basın mensupları, Fuat Tosyalı ev sahipliğinde Tosyalı Toyo Çelik AŞ tesislerini gezdi ve buradaki dev yatırımı yakından inceleme fırsatı buldu. Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>