KÜTÜPHANELER KÜLTÜR EVLERİDİR

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


55. Kütüphane Haftası münasebetiyle İskenderun Kaymakamlığı, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörlüğü, Hatay Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile İskenderun İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü işbirliğiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Konferans Salonu’nda gerçekleşen açılış programında konuk yazar Sinan Yağmur’un söyleşisi ve imza etkinliği büyük ilgi gördü.Programa; İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İskenderun Baro Temsilcisi Av. Sevinç Çakıcı, Hatay Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay, İSTE Rektör Danışmanı ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu ile İSTE Daire Başkanları ve Akademisyenleri, İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Harika Leyla Yaman, öğretmenler, öğrenciler ve diğer davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Hatay Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör; günün anlam ve önemine yönelik yaptığı konuşmasında, sürdürülebilir kalkınmada kütüphanelerin yeri ve önemine değinmesinin yanı sıra, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) işbirliğiyle hayata geçirilen kütüphane projesine dikkat çekerek, kütüphane ve dokümantasyon alanında sunulan hizmetlerin genel durumu hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

‘İNSAN OLMAK İÇİN OKUMAK GEREKİR’
Kaymakam Yönden ise, ilçemizde bilgi toplumu olmak hassasiyetiyle kitap ve kütüphane konusunda gereken ehemmiyetin gösterildiğini ve bu yönden mevcut kütüphanemizin fiziki ve teknik açıdan gelişmesi açısından restorasyon projesinin gündemde olduğunu belirtti.Sevgi, hoşgörü, barış ve kardeşlik ortamı yaratılmasının okumaktan ve araştırmaktan geçtiğine bir kez daha dikkat çeken Kaymakam Yönden, “Aşık Veysel’in söylediği gibi “İnsan olmak için okumak gerekir“ deyişinden hareketle 55.Kütüphane Haftasını içten dileklerimle kutluyor, tüm halkımızı kütüphanelerimize ve okumaya davet ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

REKTÖR DERELİ ÇAĞRI YAPTI
İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise yaptığı konuşmada; Kütüphanelerin yeri ve önemine değinerek, kütüphane ağının genişletilmesi ve kitap çeşitliliğinin arttırılması konusunda hassasiyet gösterdiklerini belirterek, bu doğrultuda çeşitli projelerin hayata geçirildiğini belirtti. Rektör Dereli, ayrıca bir başka konuya dikkat çekerek; kütüphane zenginliğinin oluşması ve kitap çeşitliliğinin arttırılması bakımından katkıda bulunan hayırseverlerimiz yada kitapsever dostlarımızın adının yaşayabileceği belirli alanlar oluşturularak isimlerinin bu alanlara verilebileceği konusunda çağrıda bulundu.

KİTAP OKUMAK HAYATINIZI DEĞİŞTİRİR
Konuşmacı katılımcı olarak iştirak eden ve teşrifiyle programa renk katan konuk Yazar Sinan Yağmur, kitapların ve kitap okumanın hayatımızdaki yeri ve önemine dikkat çekerek, eğitimin, bilimin ve sanatın temelinin kitaba dayandığı esasıyla kitap okumanın hayatımızı değiştireceğine işaret etti. Tasavvufta aşka ulaşmaktan da söz eden ünlü yazar Sinan Yağmur birçok türde yazarın eserlerinde Yunus Emre’yi anlatmaya çalıştığını ancak tam anlamıyla O’nu ve aşkını anlayamadığımızı da sözlerine ekledi. Söyleşinin akabinde ünlü yazar Sinan Yağmur, hayranları ile bir araya gelerek günün anısına imzaladığı kitaplarını okuyuculara takdim etti. Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>