15 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK!


Erzin ilçesinde bin 750 dönümü kapsayan Organize Sanayi Bölgesi’nin temeli törenle atıldı. Hatay Valisi Erdal Ata törende yaptığı konuşmada, 15 yıldır devam eden Erzin-Ceyhan arasındaki arsa problemini bitirerek bu düzeye geldiklerini belirterek, “Erzin-Ceyhan arasındaki çözüm kolay olmadı. İçişleri Bakanlığı’na götürdüğümüz dava, Hatay Valiliğimiz, Adana Valiliği, Ceyhan Kaymakamlığı, Erzin Kaymakamlığı ve her iki ilçenin ticaret ve sanayi odası başkanlarının katılımıyla nihayete kavuştu” dedi.

Erzin OSB’de gerçekleştirilen törene; Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Erzin Kaymakamı Ahmet Demirci, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Erzin TSO Başkanı Muhteşem Vural, İskenderun OSB Başkanı Fatih Tosyalı ve çok sayıda sanayici iş insanı katıldı.

‘SANAYİCİLERİMİZE DÜŞEN BURAYI İŞLEMEK’
Açılışta bir konuşma yapan Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek “Erzin ilçemiz uzun yıllardır bu OSB’nin hayata geçmesini bekliyordu. Sayın Valimiz bu iş için elini değil gövdesini taşın altına koydu. Bugün temelini attığımız OSB, ilçemizin iş imkanlarını çok yukarılara çekecek. Erzin ilçemize ve sanayicilerimize düşen artık burayı işlemek. Bizlere bu konuda desteğini esirgemeyen Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize ve Sayın Kaymakamımıza teşekkür ediyorum” dedi.

VALİMİZ BÜYÜK GAYRETLER ORTAYA KOYDU 
Erzin Kaymakamı Ahmet Demirci “Erzin konumu itibariyle çok şanslı bir ilçemiz. Demiryolu, deniz ve havayolu ulaşımı açısından kavşak noktasında. Narenciye üretiminin merkezi aynı zamanda. Bu OSB’nin kurulabilmesi için Sayın valimiz Erdal Ata’nın rehberliğinde çok kısa sürede çok önemli bir mesafe kat ettik. Erzin OSB’nin arazisi konusunda Adana ilimiz ile yaşanan sınır probleminin çözümünde de Sayın Valimiz büyük gayretler ortaya koydu. Bu açıdan Erzin İlçemiz adına kendisine teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu OSB’nin faaliyete geçmesi ile birlikte Erzin ilçemiz istihdam konusunda da önemli bir yere gelecek. Bu anlamda da kendilerine şükranlarımı sunuyor bu konuda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

‘SINIR SORUNU GECİKMEYE YOL AÇTI’ 
Vali Ata ise yaptığı konuşmasında “Ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesinin işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün ülke genelinde İŞ-KUR’a kayıtlı milyonlarca insan var. Bize bir şekilde ulaşarak iş isteyen birçok vatandaşımız var. Bu sorunu çözmek her şeyden önce devletin en önemli görevlerinin başında geliyor. Dolayısıyla bende Hatay’da göreve başladıktan sonra Erzin’le ilgili konular bize intikal ettirildiğinde burayla ilgili sorunların çözümü için elimizden gelen çabayı gösterdik. Burasının daha önce 75. Yıl OSB olarak kurulma çalışmaları başlatılmış ve ilk adımı 2008 yılında atılmıştır. 2009 yılında da tüzel kişilik kazanmıştır. 1.750.000 m2 alan belirlenmiş, 2016 yılı sonuna kadar 1.750.000 m2 lik alandan YİKOB’tan ve Sanayi Bakanlığından ayrılan ödeneklerle 500.000 m2’si kamulaştırılmıştır. Bu tempoyla devam etseydi en az 15 yıl daha kamulaştırma için bekleyecekti. Daha önce Kocaeli’nde görev yaptığım süre içerisinde birçok organize sanayi bölgesi kurduk ve devletten bir kuruş bile destek almadan tamamını sanayicilerimizin katkılarıyla yaptık. Oradaki tecrübelere dayanarak imar planını ve altyapı projelerini hazırlattık. Sanayicilerimize ön tahsisini yaptık, onlardan belirli bir bedel alarak 8 yıllık dönemde 500.000 m2’lik yer kamulaştırılmışken biz bir yılda kalan 1.250.000 m2’lik yerin kamulaştırmasını yaptık ve tapusunu aldık. Aslında şu anda çok daha ileride olmamız gerekirdi ama maalesef Adana ilimizi ile yaşadığımız bir sınır sorunu dolayısıyla 1,5 yıllık bir gecikme yaşadık. Gönül arzu ederdi ki bu tarihte biz burada temel atma töreninde değil onun yerine bazı fabrikaların açılışını yapalım isterdik. İnşallah bundan sonraki süreçte bu gecikme telafi edilir.

EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK 
“Ne yazık ki Adana ilimizle yaşanan sınır problemi dolayısıyla 1.750.000 m2’lik alan, 1.450.000 m2’ye düştü” diye sözlerini sürdüren Vali Ata, “Fakat genişleme alanı ile birlikte toplamda onaylanan 3.750.000 m2’lik alanı yatırım yapmak isteyen sanayicilerimizle buluşturma imkanını da hem ilçemize hem de ilimize kazandırmış olacağız. Ben inanıyorum ki burası bittiğinde en az 15.000 kişiye istihdam sağlayacak ve ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunacak. Ben bu süreçte YİKOB’ta çalışan Vali Yardımcımız Nursal Çakıroğlu’na ve YİKOB’taki diğer çalışma arkadaşlarımıza, Erzin Kaymakamına, Erzin Belediyesine, Erzin Ticaret ve Sanayi Odasına, sanayicilerimize kısacası geçmişten günümüze kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata ve beraberindekiler dualar eşliğinde açılış kurdelesini kesti ve Sayın Ata’nın komutuyla Erzin OSB içerisinde hizmet verecek yolların temeline ilk beton döküldü. Haber: Yılmaz AKPINAR