İSTE’Lİ MUCİT ÖĞRENCİLER TÜBİTAK YARIŞMASINDA 2. OLDU


İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Alican Kazmacı ve Onur Bayraktar, tasarladıkları yeni nesil 3 boyutlu yazıcı projeleri ile TÜBİTAK’ın Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri 2018 Kayseri Bölge Yarışması’nda ikinci oldular.

Teknoversite vizyonu kapsamında girişimci ve yenilikçi öğrencileri ile birlikte yeni projelere imza atan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), bu çalışmalarının neticelerini de alıyor. Nitekim, İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Alican Kazmacı ve Onur Bayraktar’ın Makine imalatı ve otomotiv kategorisinde hazırladıkları yeni nesil 3 boyutlu yazıcı projesi; “TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri 2018 Kayseri Bölge Yarışması’nda” ikinci oldu.

GURURLUYUZ
Projenin dünden bugüne gelişimi hakkında bilgi veren proje yürütücülerinden Alican Kazmacı; “İSTE’nin Kuvöz isimli Ön Kuluçka Merkezi’nde geliştirdiğimiz projede; katı modelleme programlarını bilmeyenlerin de 3 boyutlu yazıcıları kolaylıkla kullanmasını amaçlayan bir entegrasyon gerçekleştirdik. 3 boyutlu yazıcıları katı modelleme sistemlerine entegre ettik. İki yıldır üzerinde çalıştığımız bu 3 boyutlu yazıcı için başlangıçta delta yazıcı modelleri üzerinde çalıştık, ardından kartezyen model yazıcılarla çalışmalarımıza devam ettik. Çalışmalarımız esnasında 3 Boyutlu yazıcıların ortak bir eksikliği olduğunu fark ettik. Yazıcılar ve tarayıcılar arasında, insansız ve bilgisayarsız doğrudan işlem yapılamadığını gördük. Bu eksikliğin giderilmesi amacıyla, doğrudan işlem yapmayı mümkün kılacak bir ürün geliştirme çalışması yaptık. Prototiplemede var olan ticari açığı kapatmak için faydalı olacağını düşündüğümüz ürünümüz gelişim aşamasındadır. Bu projede geliştirdiğimiz sistem ile, hazırlanan tasarımların üç boyutlu olarak kolaylıkla üretilebilecektir. Yarışmada derece almış olmaktan dolayı gururluyuz. Rektörümüze ve hocalarımıza bize verdikleri destekler için minnettarız” dedi.

SIRADA ÜÇÜNCÜ AŞAMA VAR
Erciyes Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri 2018 Kayseri Bölge Yarışması’na katılan projelerde dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen ödül törenine; Kayseri Vali Yardımcısı Nail Anlar, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, TÜBİTAK Kayseri Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Sebahattin Ünalan’ın yanı sıra, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Kayseri Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Sebahattin Ünalan yarışma hakkında bilgiler vererek, bu yıl 809 proje başvurusu yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Ünalan; “Bu yılki yarışmamız 3 alanda, 8 kategoride düzenledi. Bu 8 kategoride yarışmalar 3 aşamadan geçti. 1. etapta 100 proje başvurusu almıştık. Bunlar online değerlendirmeler tabi tutuldu. Bu online değerlendirmeler sonucu 50 proje elendi. Sizlerin de projelerinin bulunduğu 50 proje ise sergiye davet edildi. Bölge sergisi ikinci aşamamızı oluşturuyor. Bu sergide; projelerimiz jürimiz tarafından değerlendirmeye alındı, projeler hakkında sorular soruldu ve değerlendirildi. Bu değerlendirmeler sonucunda; son bir derecelendirme yapıldı. Bu derecelendirme sonucunda seçilecek olan 16 proje 3. aşamaya yani Türkiye finalinde bölgemizi temsil edecektir” dedi. 
Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere, törene katılan protokol tarafından ödülleri takdim edildi. Haber: Yılmaz AKPINAR