YABANCILAR NE KADAR MÜLK EDİNDİ?


CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son 10 yılda Türkiye’den gayrimenkul edinen yabancı sayısını ve edindikleri gayrimenkulün toplam büyüklüğünü verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
Yabancıların mülk edinmesinin kolaylaştırılmasına yönelik yasal düzenlemeler ve TL’de yaşanan değer kaybı sonrası ülkemizde mülk edinen yabancı sayısında artış yaşandığında dikkat çeken Güzelmansur, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.
Tapu ve Kadastro kanunlarında, 2008 ve 2012 yıllarında yapılan değişikliklerle yabancıların Türkiye’de taşınmaz edinimlerine ilişkin koşulların esnetildiğini hatırlatan Güzelmansur: “Mezkûr Kanunda yapılan en önemli değişikliklerden bir tanesi, karşılıklılık ilkesi gözetilmeden ülkemizde mülk edinimine izin verilen ülke sayısının artırılmış olmasıdır. Söz konusu değişikliklerle birlikte ve Türk Lirası’nda yaşanan değer kayıpları nedeniyle ülkemizde taşınmaz edinen yabancı sayısında önemli ölçüde artış olmuştur” dedi.

HATAY’DAN NE KADAR TAŞINMAZ KAÇ YABANCIYA SATILDI?
Her bir ilahi dine yönelik kutsal mekânları bünyesinde barındıran Hatay’ın yabancıların en çok taşınmaz edindiği illerin başında geldiğini vurgulayan Güzelmansur şunları söyledi: “Yabancıların ülkemizde ve Hatay’da edindiği taşınmaz miktarlarına ilişkin yetkili makamların kamuoyunu aydınlatıcı bilgiler vermesi gerekmektedir”
Güzelmansur’un Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından cevaplanmasını istediği sorular şunlar:
“2008 yılından günümüze kadar, yıllar ve taşınmaz türü (konut, arazi) bazında ülkemizde taşınmaz edinen yabancı gerçek kişilerin sayısı ve uyrukları nedir?
2008 yılından günümüze kadar, yıllar ve taşınmaz türü (konut, arazi) bazında ülkemizde taşınmaz edinen yabancı tüzel kişilerin sayısı ve bunların uyrukları nedir?
2008 yılından günümüze kadar, yıllar ve taşınmaz türü (konut, arazi) bazında Hatay’da taşınmaz edinen yabancı gerçek kişilerin sayısı ve uyrukları nedir?
2008 yılından günümüze kadar, yıllar ve taşınmaz türü (konut, arazi) bazında Hatay’da taşınmaz edinen yabancı tüzel kişilerin sayısı ve uyrukları nedir?
2008 yılından günümüze kadar, askeri bölgede ve özel güvenlik bölgesinde yer alıp da yetkili makamların izniyle yabancıların satılan taşınmaz miktarı ile büyüklüğü Türkiye genelinde ve Hatay özelinde ne kadardır? Bu taşınmazları edinen gerçek ve tüzel kişi sayısı ile bunların uyrukları nedir?” Haber: Yılmaz AKPINAR