VERİN TEPSİYİ, ALIN KÜNEFEYİ!


Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO), gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay’da tanıtım için yapılan künefe çeviren adam heykelinin elindeki bakır tepsi çalındı.
Hatay Büyükşehir Belediyesince geçen hafta “Künefeciler Meydanı” olarak bilinen Ulus Meydanı’na yerleştirilen heykeldeki künefe tepsisinin yerinde olmadığını fark eden esnaf, durumu zabıta ekiplerine bildirdi.
“Künefe çeviren adam” heykelinin elindeki tepsinin çalındığını tespit eden ekipler tutanak tuttu. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından hırsızlığa ilişkin şu paylaşımda bulunuldu:
“Antakya Köprübaşına diktiğimiz Künefeci Heykelinin elindeki künefe tepsisini ödünç alan kimselere sesleniyoruz. Verin künefe tepsimizi, alın hakiki bir tepsi künefeyi.”

AMACI NEDİR MERAK EDİYORUZ
Antakya Köprübaşı Esnafı Derneği Başkanı Mete Güneşer, gazetecilere, tepsinin 20 lira değerinde olduğunu söyledi. Tepsinin fiyatının önemi olmadığını belirten Güneşer, “Bu, bizim halkımızı küçülten bir olaydır. Yetkililerden ricamız, bunu yapanların cezalandırılmasıdır. Bu olayın, bir kamu malına zarar diye görüp sorumlusunu bulsunlar. Heykelin elindeki bakır tepsiydi. Heykelimiz az çok ilgi de görüyordu, ziyaretçiler fotoğraf çekiniyordu. Ufak tefek katkısı oluyordu” diye konuştu.
Haber: Yılmaz AKPINAR