İNANMALIYIZ


İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘Engeller Kalkıyor’ projesinin kapanış toplantısı yoğun katılımla gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmasını yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “İskenderun da Engeller Kalkıyor Projesi; engelli bireylerin hayat kalitesini arttırmak içi etkili yollar bulmaya ve uygulamaya yönelik yenilikçi faaliyetlere olanak sağlayarak, engelli vatandaşlarımızın istihdamının arttırılmasına katkıda bulunmak ve sosyal hayata girişlerindeki bariyerleri yıkmak amacı ile hazırlanmış bir projedir. Proje süresince fiziksel engeli bulunan vatandaşlarımızın Bilgisayar, Ön muhasebe, İngilizce gibi temel eğitimler ile birlikte KOSGEB destekli Uygulamalı girişimcilik eğitimleri almasını sağladık. Eğitimlerimiz İskenderun Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeleri tarafından verilmiştir. Bu proje ile hayatınızda yapmayı planlayacağınız her konuda hepinize başarılar diliyorum” dedi.

‘BİR DÜNYA KENTİ ÇIKMASI LAZIM’
İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise yaptığı konuşmasında; “Göreve başladığımız ilk projeye dört elle sarıldık ve bizim ekibimiz de üniversite olarak bu işe emek verdi. Huzurlarınızda herkese teşekkür ediyorum. Aslında ben böyle bir ayrımın yapılmasını da doğru bulmuyorum. İnşallah ben bu projenin devamını istiyorum ve mümkünse hocalarımızdan bu projenin aynasını, çiftini, duayenini bekliyorum. İskenderun çok büyük, potansiyel bir şehir. Çok stratejik bir büyüklüğü var. Bu şehir de el birliği ile çalışmalıyız. Bu çevikliğin, dinamikliğin bu sinerjiyle Türkiye’de İskenderun’un ilk üçte olduğunu düşünüyorum. Basını ile, üniversitesi ile sanayisi ile ekonomi ve turizmi ile bu kadar fikrin, bu bu kadar düşüncenin aynı anda temsil edildiği yerden bir dünya projesi veya bir dünya kenti çıkması lazım. Çıkacaktır diyor düşünüyorum ki çıkmış, kendi belli alanlarında çıkmış. İnançlı olmalıyız, inanmalıyız diye düşünüyorum ve sizlerin bizlere inandığınızı görmemiz bizleri çok mutlu ediyor. Biz de sizlere inanıyoruz. Bu projeye destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İSTİHDAM KATKISI
Yapılan konuşmaların ardından Proje Koordinatörü Dilek Yalçın, Yaklaşık bir yıldır devam eden proje ve kurslarla ilgili davetlilere sine vizyon destekli olarak bilgiler vererek; “İskenderun’da Engeller kalkıyor Projesi, ‘Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerin geliştirilmesi’ Hibe programı kapsamında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından İskenderun Teknik Üniversitesi ortaklığında yürütülmüştür. 170 bin 053 Euro olan proje bütçesinin yüzde 90’ı sözleşme makamı tarafından karşılanırken, yüzde 10’luk kısmı olan 17 bin Euro İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından karşılanmıştır. 1 Kasım 2016 tarihinde çalışmalarına başlayan İskenderun’da Engeller Kalkıyor Projesi 12 ay boyunca faaliyetlerine devam etmiştir” dedi.

‘DESTEK BEKLİYORUZ’
Yapılan konuşmaların sonunda ise, İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen; “Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerin geliştirilmesi’ Hibe programı kapsamında kurslara katılan ve belirli meslekler edinen bu vatandaşlarımıza iş ve istihdamları konusunda elimizden gelen desteği sağlayacağız. Bu konuda Belediye Başkanımız, İSTE Rektörümüz ve işadamlarımızdan de destek bekliyoruz. El birliği ile bu kardeşlerimize sahip çıkmamız lazım” şeklinde konuşurken, Salondaki kursiyerler ve davetliler de bu dilek ve temennileri alkışladılar. İTSO Halil Şahin Meclis salonunda gerçekleştirilen Engeller Kalkıyor projesinin kapanış toplantısına, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Muhasip üye Necat Özkaya, İTSO yönetim kurulu üyesi Bülent Seküçoğlu, İSTE Rektörü Prof.Dr.Türkay Dereli, İSTE Üniversitesinden öğretim görevlileri, KOSGEB Eğitmeni Serdar Vayisoğlu, Proje Koordinatörü Dilek Yalçın, proje ortakları ve kursiyerler katıldılar.
Haber: Yılmaz AKPINAR