DUYARLI OLALIM!


Hatay Valisi Erdal Ata “Muhtarlar ve Halka Buluşma” toplantıları kapsamında İskenderun’a geldi. İskenderun Ramada Otel’de düzenlenen toplantıya Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin,  İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, MÜSİAD Hatay Şube ve İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Fatih Tosyalı, İTSO Başkanı Levent Yılmaz, ilgili kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk’ün ilçe ile ilgili yaptığı sunum ile devam etti. 

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ DEMİR-ÇELİK ÜRETİMİ YAPILIYOR
Sunumun ardından kısa bir açılış konuşması yapan Vali Ata, toplantının ilimiz ve ilçemiz için hayırlı olması temennisinde bulundu.  İskenderun’un merkez ilçelerimiz dışında en büyük ilçemiz olduğunu ifade eden Vali Ata, “İskenderun, aynı zamanda il ve ülke ekonomisine çok büyük katkı yapan bir ilçemiz. Özellikle İskenderun demir-çelik tesisinin yapılmasından sonra bugün Türkiye’nin en önemli demir-çelik üretimine sahip illerinden biriyiz” dedi. 

‘TALEPLERİ DİNLİYORUZ’
Hatay’ı tüm ilçeleriyle beraber bir bütün olarak değerlendirdiklerini belirten Vali Ata, “İlin genelinde eğitimden sağlığa, altyapıdan üstyapıya, spordan tarıma, emniyet ve asayişten diğer tüm kamu hizmetlerinde ne yapılması gerekiyorsa elimizdeki imkânlar ölçüsünde bunu en iyi şekilde yapıp vatandaşımıza en iyi hizmeti sunma peşindeyiz. Bu toplantıların amacı da yapılan çalışmaları görmek, muhtarlarımıza ve sivil toplum kuruluşu üyelerimize anlatmak, onlardan ilçe ile ilgili talepleri alıp yapılabilecekleri değerlendirmektir” dedi.
Toplantının devamında muhtarlarımız ve vatandaşlarımız tek tek söz alarak mahallelerinin sıkıntılarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini Vali Ata’ya ilettiler. Vatandaşlarımızın kendisine ilettiği sorun ve talepleri dinleyen Vali Ata, sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi.

‘YENİ OKUL ALANLARI İÇİN BİZE YARDIMCI OLUN’
Toplantı sonunda bir değerlendirme yapan Vali Ata, “Gelen taleplere genel olarak baktığımızda yol, kanalizasyon gibi sorunların olduğunu görüyoruz. Birkaç tane TEDAŞ ile ilgili konu gündeme geldi. Elektrik altyapısının diğer ilçelere göre daha iyi durumda olduğunu görüyoruz. Eğitimle ilgili 15 tane ortaokul, 10 tane ilkokulumuzda ikili eğitim yapılıyor. Hedefimiz tüm okullarımızda normal eğitime geçmek ve derslik başına düşen öğrenci sayısını 30’un altına indirmektir. Bunun için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Belediye Başkanımızdan, mahalle muhtarlarımızdan ricam okul alanları konusunda bizlere yardımcı olmaları. İmar planları yapılırken imara açılan yerlerde yeteri kadar eğitim alanları bırakılması gerekir. Ama ben meslek hayatım boyunca görev yaptığım yerde ‘burada yeteri kadar eğitim alanı ayrılmıştır’ diyebileceğim bir yere rastlamadım. Burada da aynı sorunları yaşıyorum. Bunları söylerken kimseyi suçlamıyorum. Bu durum, geçmişten gelen sorunlar yumağının büyüyerek artmasından kaynaklanıyor. Ama hiç değilse bundan sonraki süreçte hem Büyükşehir Belediyesi’nin hem de ilçe belediyelerinin bu konuda duyarlı olması lazım” şeklinde konuştu. 

YENİ HASTANE İNŞAATINA 2018’DE BAŞLANACAK
Sağlıkla ilgili birtakım eksiklikleri olduğuna değinen Vali Ata, “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatı devam ediyor. Onu inşallah 2018 yılında mutlaka bitireceğiz. 900 yataklı yeni hastanenin projeleri hazırlanıyor. Hastanenin imarıyla ilgili bazı sorunlar yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imarı yapılacak oranın. Yapıldıktan sonra da tahmin ediyorum 2018 yılında hastane inşaatına başlayacağız. Sadece İskenderun’a değil tüm bölgeye hitap edecek bir hastane yapılacak burada” dedi.

DENİZCİLİK OSB TÜRKİYE’DE BİR İLK OLUR 
Denizcilik OSB ile ilgili bir konunun da gündeme geldiğini ifade eden Vali Ata, “Denizcilik OSB’si yapılırsa gerçekten Türkiye’de bir ilk olacak. Bize verilen bilgiye göre Süveyş Kanalı’ndan sonra Akdeniz bölgesinde gemilerin tamir, bakım ve onarımının yapılacağı hiçbir tersane yok.  Böyle bir çalışma yapıldığı takdirde hem ilimize hem de ülke ekonomisine önemli bir katkı yapacağına biz de inanıyoruz. Bu bizim Valilik olarak gündemimizde var. Hatta bir ay kadar önce Sayın Başbakanımıza Hatay’la ilgili bir dosya sunduk. O dosyanın içinde Denizcilik OSB ile ilgili konu var. Önümüzdeki günlerde uygun bir randevu aldığımız takdirde bu konuyu yeniden gündeme getirip bize yardımcı olmalarını isteyeceğiz” dedi. 

‘OKULLARIMIZA SPOR TESİSLERİ YAPALIM’
750 kişilik yurt inşaatının devam ettiğini dile getiren Vali Ata, “İnşaat bittiği takdirde üniversitenin öğrenci kapasitesinin yaklaşık %30’unu kamuya ait yurtlarda barındırma imkânı sağlayacağız. Ama bu da yetmez ilave yatırımlar yapılabilir. Diğer taraftan burada stadyum ile ilgili gördüğüm kadarıyla bir sorun var. Gençlerimizin, çocuklarımızın yeteri kadar spor yapacağı alanlar maalesef yok. Yine burada belediyelerimize iş düşüyor. Semt sahaları yapabileceğimiz arsalar ürettikleri takdirde Hem Gençlik Spor Genel Müdürlüğü bütçesinden hem de Spor Toto Teşkilatı’ndan ayrılacak kaynaklarla destek sağlanabilir. Boş alanlarımız varsa mini basket sahaları, tenis kortları yapılabilir. Okul bahçeleri müsait olan okullarımız varsa onların tetkiklerini de yapalım. Onlara kaynak bularak hiç değilse okullarımıza spor tesisleri yapalım” şeklinde konuştu.Hatay’ı bir bütün olarak değerlendirdiklerini yineleyen Vali Ata, hiçbir ayrım yapmadan nerede ne tür bir ihtiyaç varsa kamunun imkânlarını eşit olarak dağıtıp sorunları çözmek için çalışacaklarını ifade etti. Vali Ata’nın değerlendirmelerinin ardından toplantı sona erdi.
Haber: Yılmaz AKPINAR