BALIKÇILAR ‘VİRA BİSMİLLAH’ DEDİ


İskenderunlu balıkçılar av yasağının sona ermesiyle birlikte Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün düzenlediği törenle “Vira Bismillah” diyerek sezonu açtı.
Tören, İskenderun balıkçı barınağında gerçekleştirildi. 2017 – 2018 su ürünleri av sezonu açılışına, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Bilen, Su Ürünleri Şube Müdürü Ufuk Sakallı, İskenderun Sahil Güvenlik Grup komutanları, Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Habip Dalgıç, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve balıkçılar katıldı.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER BALIĞA ZARAR VERİYOR
Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Habip Dalgıç “İskenderun balıkçı barınağımızda 12 metre ve altı 200 civarında, 12 metre üstü civarında balık avlanma gemisi ve 80 civarında amatör tekne bulunmaktadır. İskenderun körfezimiz balıkçılık yönünden zengin bir bölgedir. Ancak körfezde balık stokları üzerinde av baskısı ve çevresel faktörler balığa zarar vermektedir. Geçmiş yıllarda devletimizin balık stoklarını korumak ve balıkçılık filosunu küçültmek amacıyla 12 metre ve üzeri tekneleri destekleme kapsamında satın almıştır. 10 metreden küçük teknelerinde aynı destekleme kapsamına alınmasının faydalı olacağını düşünüyorum. 2017-2018 av sezonun önceki yıllara göre daha verimli olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Bilen, “2017-2018 avlanma sezonu başlayacağı bugünde ülkemiz balıkçılığı için hayırlara vesile olması diliyorum” diye konuştu.

BEREKETLİ OLSUN
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç, “Türkiye 3 tarafı denizler ile çevrili yaklaşık 8300 kilometre kıyısı olan bir ülkedir. Hatay ilimiz 152 kilometrelik bir sahil şeridi Doğu Akdeniz zengin balıkçılık kaynakları olan bir şehrimizdir. İlimizde 423 adet balıkçı teknesi çalışmakta olup 5000 bine yakın balıkçımız geçimini bu sektörden sağlamaktadır. Av yasağından sonra denizden çıkacak balıklar tezgâhlarda yerini alacaklardır. Yeni sezonda bol balık çıkmasıyla balık fiyatlarının ucuzlaması temennimizdir. Dünyanın en sağlıklı ve en doğal olan besin maddesi olan balığımızın vatandaşlarımız ve çocuklarımız tarafından tüketilmesi sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir nesil yetişmesine büyük katkı sağlayacaktır. bu bir günde Vira Bismillah demek için buradayız. Bu yıl balık sezonu daha bereketli olmasın diliyorum” diye konuştu.

‘BALIK UCUZ OLMALI’
Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu “3 tarafı denizler ile çevrili bir ülkede yaşıyoruz ama istatistiklere baksak dünyada en az kişi başı balık yiyen bir toplumuz. Bunun sebebi teşvik amacıyla devamlı balık yeme alışkanlığı olmayan bir milletiz. Balık toplumuzda çok pahalı bir yiyecek halinde sunulmasıdır. Mümkün olduğu kadar bunu tüketiciye daha ucuz hale getirmek gerekiyor. Gelecek sağlıklı nesillere yetişmesi amacıyla kesinlikle balık yeme alışkanlığımızı hepimiz yapması lazım” diye belirtti. Konuşmaların ardından temsili açılış töreni kurdele kesimi ve balıkçı teknelerinin denize açılması ile sona erdi. Haber: Yılmaz AKPINAR