BAŞAK TURGUT, ‘KARLILIK KISMEN İYİLEŞTİ’


OYAK Maden ve Metalürji Grubu şirketlerini bünyesinde barındıran Erdemir, ABD’nin New York kentinde düzenlenen Çelikte Başarı Stratejileri Konferansı’na katıldı. Grup adına konferansa katılan Pazarlama ve Satış Koordinatörü Başak Turgut, yaptığı konuşmada, küresel çelik sektöründe değişen dinamiklere dikkat çekti ve “Yakın çevreye ticaret oranları artarken, kıtalar arası ticarette azalma söz konusu” dedi.
Türkiye’nin en büyük maden ve metalürji grubu Erdemir, Kuzey Amerika’nın en büyük çelik konferansı olan ve bu yıl 32’ncisi düzenlenen Çelikte Başarı Stratejileri Konferansı’na (Steel Success Strategies) katıldı. 26-28 Haziran tarihlerinde ABD’nin New York kentinde düzenlenen konferansta konuşmacı olan OYAK Maden ve Metalürji Grubu Pazarlama ve Satış Koordinatörü Başak Turgut küresel çelik sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

‘ÇELİK TALEBİNE ARTIŞ SÜRÜYOR’
Turgut, küresel ekonomide bir toparlanmanın söz konusu olduğunu ve çelik talebindeki artışın da bunu desteklediğini aktardı. Sektördeki kapasite kullanım oranının olumlu yönde değiştiğini, karlılıkların kısmen iyileştiğini ve ekonomik göstergelerin beklenenden olumlu seyrettiğini ifade eden Turgut, yakın çevreye ticaret oranları artarken, kıtalar arası ticarette azalma görüldüğüne dikkat çekti. Gelişme ve talep farklarına bağlı olarak Çin ve AB çelik fiyatları arasında önemli farkların oluştuğunu, piyasalarda farklı fiyatların konuşulduğunu vurguladı. Erdemir’in 2017 yılının ilk çeyreğinde dünyada en yüksek FAVÖK marjına sahip şirketlerden biri olduğunu söyleyen Başak Turgut, etkili tedarik zinciri yönetiminin, iç pazara hâkimiyetin ve doğru yönetim stratejilerinin bu başarıyı getirdiğini belirtti. Turgut, “Katma değeri yüksek ürün portföyümüzü geliştirip pazarda çevik hareket ederek bu başarılı sonucu yakaladık. Yılın geri kalanında da bu stratejilerimizin başarımızı sürdürmemizi sağlayacağına inanıyoruz” dedi. Haber: Yılmaz AKPINAR