‘TALEBİMİZDE RANT YOK, MAĞDURİYET VAR’


İskenderun Çay Mahalleliler Gecekondu Mağdurları Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Örnek, dernek yönetim kurulu üyeleri ve bazı mahallelilerle birlikte 2 Haziran 2017 Cuma günü İskenderun Belediye Meclisi’nde gelişen olayları değerlendirdi. Konuyla ilgili konuşan Dernek Başkanı Ahmet Örnek, bazı iddialarda bulunarak “Bizler 1997 yılından bu yana tam 20 yıldır mağduriyet yaşayan insanlarız. 1997 yılında Gaziantepli sanayici Abdulkadir Konukoğlu’nun tapu şerhi ile yani ‘Bu arsa, evleri yıkılacak olan 250 hak sahibine ev yapılması şartıyla İskenderun Belediyesi’ne bağışlanmıştır’ kaydıyla işlem görmüştü. Belediye Başkanları, Mete Aslan ve Yusuf Civelek dönemlerinde oyalandık ve hak sahipleri olarak bir netice elde edemedik. İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise, “Sözkonusu arsa ananızın ak sütü gibi helal’ diyerek, bu konunun çözüleceğini söylemişti. Bizler de günlerdir, aylardır konunun meclis gündemine taşınması için çaba sarf ediyorduk. 2 Haziran 2017 günkü meclis oturumunda da konunun Grup Başkan vekillerince önerge yoluyla gündeme alınması için meclise gelmiş ve derdimizi anlatıyorduk ki, bir tartışma yaşandı. Bizler, meclisin ne olduğunu bilen insanlarız. İskenderun Belediye Meclis Başkan ve üyelerine saygı duyan kişileriz. Meclise saygı duyduğumuz içindir ki, kendi isteğimizle meclisi boşalttık” dedi.

‘KİMSEYLE SORUNUMUZ YOK’
Dernek Başkanı Ahmet Örnek konuşmasının devamında, “Halkın oylarıyla meclise gelmiş meclis üyesi M.B ile kişisel ya da mahalle olarak bir sorunumuz yok. M.B. halkın oylarıyla seçildiğini unutmadan, halka ve seçmene saygısını muhafaza etmelidir. Her şeye rağmen M.B’nin tutumunu bütün bir AK Parti grubuna, CHP ve MHP grubuna ya da meclise mal etmiyoruz. İskenderun Belediye Meclisi’nin halkın yanında, halkı için olumlu karar vereceğine inanıyoruz. Bazı belediye meclis üyelerimizin kafasında mağduriyet varsa gidermek adına ilaveten şunları eklemek isterim. Bu işte yani haklı talebimizde rant yok, mağduriyet var. Mağduriyetimizin meclis gündemine alınıp İmar Komisyonu’na havale edilmesini ve konunun komisyon sonrası meclis tarafından oylanmasını istiyoruz. Meclisin alacağı karar neticesi de 20 yıldır hak bekleyen 250 hak sahibi tapusuna kavuşacaktır. Konu özetle budur” şeklinde konuştu.

‘HAKKIMIZIN PEŞİNDEYİZ’
Dernek Başkanı Ahmet Örnek iddialarının devamında ise, “Kimseden hakkımız olmayan bir şeyi talep etmiyoruz. Yasalarla teminat altındaki hakkımızın peşindeyiz. Elbette hukukumuzu ve hakkımızı koruyacağız ve 20 yıllık mağduriyetimizi sonlandırmak adına gayretlerimizi sürdüreceğiz. Tekrar ifade etmek isterim ki bir veya birkaç kişinin hatasını bütün bir meclise mal etmeyiz. Her şeye rağmen İskenderun Belediye Meclisi’nin 250 mağdur aile fertleriyle birlikte binlerce mağdur mahalle sakini için olumlu bir karar vereceğine olan inancımızı sürdürüyoruz” dedi.
Haber: Yılmaz AKPINAR