LÜTFÜ SAVAŞ, ’RET KARARININ ÇIKMASI YANLIŞTI’


Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, göreve gelirken “Önce huzur sonra hizmet” parolasıyla yola çıktıklarını belirtti. Başkan Savaş, devletin en önemli kurumlarının HBB’nin projelerini ve kredi notunu onaylarken, Meclis’ten ret kararının çıkmasının yanlış olduğunu ve bu konuyu Mayıs ayında yeniden gündeme taşıyacağını ifade etti. Başkan Savaş, “Maddi ve manevi zorluklar içinde başladığımız bu yolculukta karşımıza nelerin çıkacağını biliyorduk. Her zaman her ilçemize hakkaniyet temelinde hizmet götürdük. Siyasi ya da sosyal ayrım gözetmeksizin vatandaşlarımızın mutluluğu için çalıştık. Geçen hafta içinde muhtarlarımızla bir araya geldik ve 3 yıl içine yaptığımız çalışmaları paylaştık. Bundan sonra da şehrimizin diğer kanaat önderleriyle bir araya gelerek, çalışmalarımızı paylaşacağız. Yanı başımızda devam eden savaşın şehrimize olumsuz yansımalarını bertaraf edebilmek için ekibimizle birlikte var gücümüze çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz” dedi.

‘DEVLET BÜYÜKLERİNE SAYGI ESASTIR’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’a gelişi ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunan HBB Başkanı Savaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız şehrimize geldi ve kendisini karşıladım. Çünkü bizim devlet geleneğimizin yanı sıra Hatay insanının nezaket ve zarafet kurallarında devlet büyüklerine saygı esastır. Siyaseten aynı yerde olmasak bile şehrimizin ihtiyaçlarını ve durumunu elbette devlet büyüklerimize aktaracağım. Daha önce Sayın Başbakanımız ve bakanlarımız geldiğinde de kendileriyle görüştüm. Suriyeli göçmen vatandaşlarla birlikte nüfusumuz 2 milyonu buluyor. Şehrimizin maddi ve manevi durumu ile ilgili hükümet yetkilileriyle görüşmemden daha doğal ne olabilir” diyerek akıllarda herhangi bir soru işaretinin olmaması gerektiğini ifade etti. Geçtiğimiz günlerde yapılan 2017 yılı Nisan ayı Meclis toplantısı ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan HBB Başkanı, HATSU’nun borçlanma talebinin reddedilmesinin sürpriz olmadığını belirtti.

‘BORCA RAĞMEN HİZMET YAPIYORUZ’
HATSU’nun bugüne kadar yaptığı hizmetleri aktaran Lütfü Savaş, “Yayladağı’nın altyapı çalışmalarının tamamını biz yaptık. Altınözü ilçemizde içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarını tamamladık. 17 köyü susuzluk çeken Altınözü’nün su sorununu çözdük. Reyhanlı Belediyesinin yanlış yaptığı arıtma tesisi projesini yeniden revize ettik. İçme suyu şebekesinin projesini de bitirdik. Kırıkhan’a 17 bin 500 kilometrelik kanalizasyon yaptık. Kırıkhan’a yapacağımız arıtma tesisinde sona yaklaştık. Şu anda projenin yüzde 85’i tamamlandı. Hassa’ya içme suyu ve kanalizasyon hatları döşedik. Belen’de daha önce başlanan kanalizasyon projesi çalışmasını biz bitirdik. İçme suyu şebekesini 3 ay içinde bitireceğiz. Yine Erzin’de kanalizasyon çalışmasını tamamladık ve içme suyu çalışmalarının yüzde 50’sini bitirdik. Antakya ve Defne’de içme suyu şebekesi çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye standartlarının da üzerinde olan arıtma tesisi projelerimizi hayata geçireceğiz. Samandağ’da arıtma tesisini bitirdik. 150 köyümüzün içme suyu şebekesini yeniden yaptık. Bunlarla beraber HATSU’ya 800, HBB’ye de 200 milyon borç bırakıldı. Ancak bunlara rağmen birçok hizmetin altına imza attık” diyerek Türkiye’nin en büyük belediyeleri dâhil olmak üzere altyapı sorunlarına hassasiyetle eğilerek çözüme kavuşturan başka bir belediye olmadığını sözlerine ekledi. Bu hizmetlerin devamı için Avrupa Kalkınma Bankası’ndan 5 milyon avro hibe, 27 milyon avro borç olmak üzere krediye başvurduklarını belirten Başkan Savaş, devletin en önemli kurumlarının HBB’nin projelerini ve kredi notunu onaylarken, Meclis’ten ret kararının çıkmasının yanlış olduğunu ve bu konuyu Mayıs ayında yeniden gündeme taşıyacağını ifade etti. Haber: Yılmaz AKPINAR