‘EMELLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR!’


Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Gözcüler ve Hacıahmetli Mahallelerinin ardından Madenli Mahallesi’nde de bir gün arayla iki aile mezarlığında 10 adet mezarlığın tahrip edilmesini sert bir dille kınadı. Belirli aralıklarla üç ayrı mahallede kimliği belirsiz kişiler tarafından gerçekleşen benzer olayları gerçekleştirenlerin Arsuz’daki barış ve huzur içerisinde, birlikte yaşama iradesinden daha güçlü olamayacağına vurgu yapan Başkan Nazım Culha, konuyla ilgili geniş çaplı incelemelerin devam ettiğini söyledi.
Beraberinde Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Jandarma Komutanı Mehmet Emin Albayrak ve jandarma ekipleri ile birlikte Madenli Mahallesi’ndeki aile mezarlığında inceleme yapan Başkan Culha, mezarlıkta toplanan vatandaşlara ısrarla sağduyu çağrısı yaparak, “Gereken yapılıyor” dedi.

‘BARIŞ VE HUZURUMUZU KİMSE BOZAMAZ’
Konuyla ilgili soruşturmanın mümkün olduğunca geniş ve hızlı bir şekilde yürütülmesi için emniyet güçleri tarafından alınabilecek tüm önleyici tedbirlerin bir an önce devreye sokulması için gereken her türlü yardıma hazır olduklarını ifade eden Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, “Bilindiği üzere, geçtiğimiz günlerde vicdanlarımızı derinden sızlatan üzücü bir olay yaşanmış, ilçemiz Gözcüler ve Hacıahmetli Mahallelerimizde bulunan mezarlıklarda, mezarlar ve mezarlık içerisinde bulunan türbeler kimliği belirsiz kişi yada kişilerce tahrip edilmiştir. Henüz bu olayın şokunu atlatamamış iken, takip eden günlerde Madenli Mahallemiz’de iki ayrı noktada bulunan mezarlıkta yine benzer bir manzara ile mezarlar tahrip edilmiştir. Öncelikle ne akla, ne de vicdana hiçbir şekilde sığmayacak bu çirkin saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyor, lanetliyorum . İlçemizde yüzyıllardır süre gelen farklı renklerin kusursuz ahengi ile barış ve huzur ortamının hedef alınmış olma ihtimali gibi, kendini bilmez bir yada birkaç insan müsveddesi tarafından da gerçekleştirilebilecek bu çirkin saldırılarla ilgili emniyet güçlerimiz olay yerine intikal ederek gerekli çalışmaları başlatmışlardır. Bizler de gerek Sayın Kaymakamımız, gerek ilçe emniyet müdürümüz, gerek ilçe jandarma komutanımızla birlikte bu olayların başladığı günden beri koordineli ve ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Bugün de mülki idare amirimiz başta olmak üzere tüm üst düzey yetkililerimizle birlikte Madenli Mahallemizdeyiz. Bu süreç içerisinde siz değerli vatandaşlarımızdan ricam; itidalli ve sakin olarak, yaşanan bu üzücü olayları fırsata dönüştürmek isteyebilecek olan karanlık odakların emellerine hizmet edecek her türlü eylem ve ifadeden titizlikle uzak durmalarıdır. Lütfen şahsım ve resmi ağızlar dışında yapılan hiçbir beyanata riayet etmeyiniz. Bu olayların faillerinin yakalanarak, adli mercilere teslim edilmesine kadar konunun yakın takipçisi olduğumuzdan hiç kuşkunuz olmasın. Hiçbir kişi ya da gücün güzel Arsuzumuzun yüzyıllardır süregelen barış ve huzur içerisinde, birlikte yaşama iradesinden daha güçlü olamayacağına olan sonsuz inancımla, asırlardır yan yana, omuz omuza, bir ekmeği ortaklaşa katık etmiş insanlar olarak bu tür saldırılara karşı tek vücut karşı duracağımızı da buradan ilan ediyoruz. Hepiniz sakin ve sağduyulu olun, gereken yapılıyor, yapılacak” şeklinde konuştu.

‘ÖZEL BİR EKİP KURULDU’
Karaağaç Mahallesi’ndeki bir türbede hırsızlık yapıldığını, başka bir türbede hırsızlık girişimi sırasında ekiplerin müdahale ettiğini, Gözcüler, Hacıahmetli ve Madenli Mahallelerinde de mezarlıkların tahrip edildiğini belirterek, maneviyatı yüksek olan değerlere zarar verildiğini ifade eden Arsuz Kaymakamı Musa Sarı da, “Emniyet ve jandarmanın bütün imkânlarını seferber ettik. Diğerleriyle bağlantısı var mı, yok mu onu da araştırıyoruz.. Olay yeri incelemesi yapıldı, parmak izleri alındı. Bölgedeki tüm kamera görüntüleri takip altında.. Arkadaşlar ne gerekiyorsa hepsini yapıyorlar. Özel bir ekip kuruldu çalışılıyor” dedi.

‘HER TÜRLÜ İHTİMAL OLABİLİR’
Vatandaşların, “Huzurumuzu bozmak isteyenler mi var şeklinde soru işaretleri aklımıza takılıyor? Buna provakasyon mu diyelim, kışkırtma mı diyelim?” şeklindeki endişelerine karşı Kaymakam Musa Sarı, “Henüz ne olduğunu bilemiyoruz. Her türlü ihtimal olabilir. Bunu bir sarhoşta yapmış olabilir. Hiç ummadığımız bir şeyde olabilir. Bölgedeki ve coğrafyamızdaki huzuru hiç kimse bozamaz” şeklinde yanıt verdi.
Haber: Yılmaz AKPINAR