SOFUOĞLU; ‘ÇİFT BAŞLI YAPIDAN KURTULMALIYIZ’

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye bu çift başlı yapıyı yaşamasa çok daha büyük hızlı mesafeler alacaktır” dedi. Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Dörtyol İlçe Başkanlığı tarafından Hatay’ın Dörtyol ilçesinde düzenlenen “Dış Müdahaleler ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi” konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, ülke olarak bulunduğumuz konum itibari ile muhteşem bir güç potansiyeline sahip olduğumuzu ve bunun farkında olan batılıların bizi uyandırmamak için 94 yıldır çaba sarf ettiğini söyledi. Tarihi bir sürece doğru girildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Sofuoğlu, “Yedi düvelin üzerimize geldiği bir süreci yaşıyoruz. Karşımızda vahşi bir Avrupalı var. Bulunduğumuz konum itibariyle muhteşem güçlü bir potansiyelimiz var. Batılılar bunun farkında, bu nedenle bizi uyandırmamak için 94 yıldır ellerinden geleni yapmaktalar. Yüz yıllık Lozan’ın antlaşmasının sona erdiği 2023 yılına gidilirken batılılar bize karşı hep hile içerisinde bulunduğundan, asıl mesele bizden istedikleri anlaşmaları imzalayabilecek liderleri işbaşına getirmek istiyorlar” dedi.

‘YAZIK DEĞİL Mİ BU MİLLETE?’
Bölgemizde ve Müslüman ülkelerde yaşanan olayların da tesadüf olmadığını vurgulayan Prof.Dr. Ebubekir Sofuoğlu, İsrail’de bugüne kadar 17. başbakan görev yaparken bizde 65. hükumet 39. başbakanın işbaşına geldiğine dikkat çekti. “Onlarda istikrar var da niye bizde yok?” diye soran Prof. Sofuoğlu, şöyle devam etti: “Bize çift başlı bir hükumet yapısını getirdiler. Çünkü bunlar sürekli birbiriyle çatışsınlar, sürekli kavga halinde olsun istediler. Cumhuriyetten günümüze Atatürk de dahil olmak üzere cumhurbaşkanı ile başbakanlarımız arasında anlaşmazlıklar yaşanmış. Ülkemizde 25 günlüğüne hükumetler kuruldu. Yazık değil mi bu millete. Oysa ülkemiz hükumetlerden hizmet beklerken çift başlılıkta ısrar etmek niye? Olmuyor işte kardeşim, yürümüyor. Ülkemizdeki bu çift başlılık biran önce kaldırılmalı. Gelişmiş ülkelere bakınız bir tek lider vardır. İşte bunlardan dolayı ülkemiz için Cumhurbaşkanlığı Sistemi önemlidir. İster sağdan gelsin ister soldan gelsin bir lider olsun. Eğer Türkiye bu çift başlı yapıyı yaşamasa çok daha büyük hızlı mesafeler alacaktır.” Prof. Sofuoğlu, toplantıda 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa maddeleri değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni içeren halk oylaması ile ilgili hükümet sisteminin neler getirdiğine de detaylı olarak anlattı.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>