MATEMATİK ALANINDA BİR DEVRİM!


Türkiye’nin sayılı matematik dâhilerinden Profesör Cengiz Topdemir tarafından İskenderun Güney Eğitim Vakfında öğrenci ve velilere yönelik “Öğrenmeyi Öğrenme” konulu seminer düzenlendi.
İGEV çok amaçlı salonunda gerçekleşen seminer İGEV Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Uyar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Uyar, konukları selamladıktan sonra, seminerin gerçekleşmesine vesile olan İGEV eğitim gönüllüsü Ayhan Dik ile Profesör Tokdemir’i bölgemizde ağırlayan İGEV eğitim gönüllülerini ve emeği geçenleri kutladı. Türkiye’nin saygın bilim adamı Topdemir’i İGEV’de ağırlamaktan ve böyle yararlı bir seminere ev sahipliği yapmaktan dolayı memnuniyetini ifade eden Başkan Uyar, Profesör Topdemir’e teşekkür etti.
Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi olan Profesör Cengiz Topdemir, İskenderun Güney Eğitim Vakfı konferans salonunda veli ve öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen seminerdekendi buluşu olan ve soyadını verdiği “Topdemir Projesi” sayı sistemleri ile ilgili bilgiler verdi. ‘Matematiği Anlatmıyoruz, Seminerlerle Öğretiyoruz’mantığıyla Türkiye’nin dört bir yanında matematik ile ilgili seminerler vererek öğrencileri başarıya taşıyan Profesyonel Matematik Uzmanı Topdemir; “Bu sayı sistemi ile öğrencilerin korkulu rüyası olan matematik dersine pratik çözümler getiriyoruz. Matematik ile ilgili zor ve sorun olma algısını ortadan kaldırabilmek adına yıllarca süren araştırmalarımız sonucunda geliştirdiğimiz yeni yöntemle aslında bilgilerin aktarılması noktasında bazı sorunlar olduğunu gördük. O sorunları ortadan kaldırınca, yaşı, eğitim seviyesi ne olursa olsun herkesin 30 saatlik bir eğitim sonunda ortalama matematik bilgisine sahip olabileceğini ülke genelinde çeşitli gruplar üzerinde yaptığımız çalışmalar sonunda gördük. Bu gerçekten matematik alanında bir devrimdir” diyerek kendine özgü çözüm taktiklerini ve sıradışı bilgilerini konuklarıyla paylaştı. Verimli ve keyifli geçen seminerin ardından ileriki zamanlarda öğrencilere yönelik bu seminerin tekrarlanması sözü alınarak yeniden davet edilen Prof. Cengiz Topdemir’e günün anısına İGEV yönetim kurulu başkanı Şefik Uyartarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Haber: Yılmaz AKPINAR