HATAY VALİLİĞİ O TÜFEKLERİN KULLANILMASINI YASAKLADI

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada, terör eylemleri de dikkate alınarak, M16, AK-47 (Kalaşnikof) ve G3 gibi uzun namlulu harp silahlarına benzeyen av tüfeklerinin taşınması ve kullanılmasının yasaklandığı açıklandı.
Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada, ‘İçişleri Bakanlığı’nın 31 Ocak 2017 tarih ve 26152 sayılı yazılı talimatları ile güvenlik kuvvetlerimiz ve dünya orduları tarafından da kullanılan M-16, AK-47 ve G-3 gibi uzun namlulu, tam otomatik atış yeteneğine sahip ve harp silahı görünümünde yivli/yivsiz av tüfeklerini, özellikle terör olaylarının yaşandığı bölgelerde taşıyanlarla ilgili olarak; Hava keşif, İHA ve diğer gözetleme vasıtalarıyla yapılan keşif ve gözetleme faaliyetlerinde avcı-terör örgütü mensubu ayrımı konusunda tereddütler yaşanabileceği, taşınan silahın uzun namlulu ve harp silahlarına benzerliğinin yanlış anlamalara ve müessif olaylara sebebiyet verilebileceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede terör olaylarının yaşandığı bölgelerde ruhsatlı olsa dahi güvenlik kuvvetlerince kullanılan uzun namlulu, yivsiz tüfeklerin taşınması ve kullanımının kısıtlanması istenilmiştir. Bu nedenle Valiliğimizin 08 Şubat 2017 tarihli kararı ile OHAL süresi boyunca ilimiz genelinde ruhsatlı dahi olsa güvenlik kuvvetlerince de kullanılan uzun namlulu ve harp silahı görünümlü olan yivli/yivsiz tüfeklerin vatandaşlarca taşınması ve kullanımı yasaklanmıştır” denildi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>