VEFAKÂR GENÇLİK, FEDAKÂR ECDADINI UNUTMADI


Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, “Sarıkamış Yürüyüşü ülkemiz üzerinde hain emelleri olanlara da önemli bir mesajdır” dedi. Hatay, yağmur altında ´Vefakâr Gençlik, Fedakâr Ecdadını Unutmayacak´ sloganı ile Sarıkamış şehitlerini anmak için yürüdü. Yürüyüş, Belen’in Atik Yaylası Radar mevkiinde başladı. Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü M. Cemil Şensöz, İskenderun İlçesi Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Keskin, İskenderun ve Belen Kızılay, Sivil Toplum Kuruluşları, Motor Spor Kulübü, İskenderun Ofroad Kulübü, İzci kulüpleri, Belen İskenderun, Kırıkhan, Payas Erzin ve çevre ilçelerden yoğun bir katılımla gerçekleşti. Sarıkamış şehitleri ve tüm şehitler adına yapılan yürüyüşe katılan kurum ve kuruluş temsilcileri ve gençlik, ellerinde Türk Bayrakları ile yürüdü. Kuran tilaveti okundu, şehitlerimizin ruhuna dualar okundu.

HAİNLERE SERT MESAJ
Ardından Belediye Başkanı Adnan Vurucu, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Başkan Vurucu konuşmasında şunları söyledi:
“Sarıkamış Şehitlerimizi anmak ve o gün yaşanılan duyguları yeniden yaşamak ve yüreklerimizde hissetmek gayesiyle toplanmış bulunmaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle hiçbir zorluğa aldırmadan ve sonunu düşünmeden kol kola şahadete yürüyen Sarıkamış şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, minnet ve şükran duygularımla aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Tarihimiz ihtişamlı zaferlerle doludur. Ancak Sarıkamış Harekâtı bunca zaferlerin arasında bir facia olarak tarihimize yazılmıştır. Bizler zaferlerle övündüğümüz kadar yaşadığımız hezimetlerden de dersler çıkarmak zorundayız. Bu gün bu kutsal toprakları bizlere vatan yapan şehitlerimizi, minnet şükran duygularımızla anıyoruz. Bir hayalperestin kişisel ihtirası yüzünden 16 Aralık 1914 doksan bin askerimizi, Sarıkamış’da üstelik tek kurşun atmadan karlara gömdük. Bu facia, millet olma ruhunu önemsememiş ve askeri hareket tecrübesinden yoksun, ileri görüşte olmayan şahsi ihtirasları uğruna yanlış kararlar alan komutanların vebalidir. Bu yürüyüşümüz, bugün ülkemiz üzerinde hain emelleri olanlara da önemli bir mesajdır. Zira 15 Temmuz gecesi yaşananlar, millet olma ruhunu önemsememiş vatanımızı bölmek gayesiyle hareket eden FETÖ’nün açık bir oyunudur. Ancak ülkemizin yürekli insanları 15 Temmuz darbe girişimine mili irade ve demokrasiye kararlı bir şekilde sahip çıkarak tek yürek, tek yumruk olmuştur. Önce Allah’ın inayeti sonra, milletimizin darbeye karşı cesurca mücadelesi, başkomutanımızın talimatı, hükümetimizin kararlı duruşuyla, Rabbime şükürler olsun ki bu hain darbe girişimi bertaraf edilmiştir. Bu gün bu kutsal toprakları bizlere vatan yapan şehitlerimizi, minnet şükran duygularımızla anıyoruz. Bu kutsal toprakları bizlere yurt yapan şehitlerimiz için ´Vefakâr Gençlik, Fedakâr Ecdadını Unutmayacak´ sloganıyla, yollara düştük. Bu anlamlı yürüyüşe destek veren tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum.”
Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ise açıklamasında; “Birinci Dünya Savaşı’nın önemli safhalarından biri olan Sarıkamış Harekatı’nda vatan topraklarını savunma uğruna şehit düşen kahraman Mehmetçikleri ve yurdun her köşesinde kahramanlık örneği göstererek Vatanın müdafaasında emeği geçen, adını tarihe yazdıran tüm şehit ve gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz, ruhları şad olsun” dedi.
Tören protokolün günün anısına ağaç dikmesi ve çorba ikramının ardından tören sona erdi. HABER MERKEZİ