‘KADINLAR HER DALDA BAŞARILI’

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) çerçevesinde finanse edilen ve Belen Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Kadın Toplum Merkezi projesinin kapanış toplantısı düzenlendi. İskenderun Anemon Otel’de düzenlenen toplantıya; Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belediye Başkan Vekili Şerafettin Solmaz, siyasi parti ilçe ve kadın kolları başkanları, Sodes Birim Uzmanı Cemil Şekerci, Sodes Mali İşler Uzmanı Ali Onur Pehlivan, İlçe Milli Eğitim Müdür Bekir Şahan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Zeynep Öztürk, Halk Eğitim Müdürü Mehmet Akça, Proje Koordinatörü Yeliz Sevim, Kurs Eğitmenleri ve kursiyerler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantı yapılan konuşmalarla devam etti. Proje Koordinatörü Yeliz Sevim; proje kapsamında 15 ay boyunca yapılan çalışmaları slaytlar eşliğinde, düşünce aşamasından, kabul edilmesine, mekan tespitinden, fiziksel ortamın hazırlanmasına, resmi açılış töreninden, ahşap yakma, ahşap boyama, filografi, step aerobik kurslarının başlamasına, kitap okuma etkinliğinden, ücretsiz olarak proje kapsamında kursiyerlere eğitim materyallerinin dağıtımından, eğitim merkezinin hanımlar tarafından kendi evleri gibi benimsenmesine, kadınlara yönelik olarak değişik alanlarda konferanslar verilmesine ve il dışına gezilerin düzenlenmesine ilişkin bilgiler verdi.

‘BU KURSTA ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK’
Kursiyerler adına konuşan Nazire Erdem, Belen Kadın Toplum Merkezi tarafından verilen El Sanatları Kurslarına katıldığını boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendiklerini, kurslar sayesinde çok şeyler öğrendiklerini, kitap okuma alışkanlığı kazandıklarını, el emeği göz nuru ürünlerin kendilerine gurur verdiğini, bu ürünlerin sergiye çıkartıldığını, spor kursuna da katıldıklarını, kendilerini daha mutlu daha dinç ve daha sağlıklı hissettiklerini, proje sayesinde güzel bir gezi yaptıklarını, çok güzel dostlukların oluştuğunu ifade ederek; emeği geçen Kaymakam Abdulaziz Aydın’a, proje koordinatörüne, eğitim hocalarına ve emeği geçenlere, kursiyerler adına çok teşekkür etti.

‘NE YAPIYORSAK, EN İYİSİNİ YAPALIM’
Kaymakam Abdulaziz Aydın ise; geçtiğimiz Cumartesi akşamı İstanbul’da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden şehitlerimizi anarak sözlerine başladı. “Ne yapıyorsak, hangi mesleği icra ediyorsak her zaman en iyisini yapalım, düşüncesinden yola çıkarak yaptığımız işin hakkını vermemiz durumunda kendimiz, ailemiz ve ülkemiz içinde de en iyisini yapmış oluruz. Bugün burada yapılan sunumdan da anlaşılıyor ki 15 ay boyunca açılıştan kapanışa kadarki fotoğraflara yansıyan kursiyerlerimizin ifadelerine ve koordinatörümüzün heyacanına baktığımızda projemizin dolu dolu geçtiğini ve amacına ulaştığını görüyorum. Hangi projeleri hayata geçirmişiz diye baktığımızda, sadece 2016 yılında Proje Koordinasyon Ofisimizce yaklaşık olarak 23 tane proje yapılmış ve 13 tanesi geçmiştir. Bu projeler karşılığında yaklaşık bir milyon lira kullanmışız. Bunun önemli bir ayağı SODES projesi, bir diğer önemli ayağı da inşallah yakın zamanda tekrar açılışında beraber olacağımız, DOĞAKA’ya sunduğumuz “Seyr-i Belen, Yürü ve Dinlen” adlı projemiz kapsamında yaptırdığımız Seyir Terası projemiz, bizim için yüz akımızdır. Belediye Başkanlığımız yerin kamulaştırılmasını sağladılar, aynı zamanda bir miktar da mali destekte bulundular. Çevre düzenlemesine de Büyükşehir Belediyesi destek verecektir. Bu projenin gerçekleşmesi Belenimiz için tam bir kurumsal işbirliğine örnek olacaktır. Avrupa Birliği Erasmus Plus tan yaptığımız projelerimiz var. Bu projelerle çok sayıda öğrenci ve öğretmenimizi yurt dışında eğitim içerikli ziyaretlere, Gençlik Kampları kapsamında da öğrencilerimizi yurt içi kamplarına gönderdik. Kadınlarımıza yönelik kurslarımız için Sodes desteği sağlanıncaya kadar, Sarımazı Sebati Günenç Okulu bahçesinde hazırlayacağımız mekânda kurslarımızı devam ettirmeye çalışacağız” dedi. Hediye takdimi sonrası yıl içerisinde proje kapsamında hazırlanan el sanatları ürünleri sergisi gezildi. Sergi sonrası sohbet ortamında geçen öğle yemeği ve ardından hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle program sona erdi. HABER MERKEZİ