TÜRKİYE LİMAN TEKNOLOJİSİNİ ÜRETMELİ

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Soner Esmer, ayrıca Türk limanlarından 2017 yılında 471 milyon ton elleçlendiğini, Konteyner taşımacılığında 10 milyon TEU’nun 7,5 milyon TEU’su kendi yükleri olduğunu vurguladı. İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi ile birlikte “Dünyada ve Türkiye’de liman teknolojileri “Konulu konferans düzenledi.

Barbaros Hayrettin Konferans salonunda düzenlenen konferansa, İSTE rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurlu Başkanı Kemal Kutlu, Limanın temsilcileri ve öğrenciler ile davetliler katıldı. 

KÜRESEL DÜNYA BİTTİ İKİLİ ANLAŞMALAR DÖNEMİ BAŞLADI
Dünya’da 2008 e kadar hep korumacılık politikaları küreselleşme çerçevesinde yürüdüğüne dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Esmer, “Her şey küresel dünya içindi küresel dünyayı temsil eden kurumlar vardı. Bu kurumların etkinliği bugün azalmaya başladı. Onun yerine ikili anlaşmalar dönemi başladı. Devlet başkanları düzeyinde ikili anlaşmalarla yürümeye başladı işler. Ülkeler ikili anlaşmalar dönemine girmiş durumda. Bu projenin en büyük temsilcisi bir kuşak bir yol projesi. Bu gün uluslararası firmalarla birlikte 103 rakama ulaşmış durumda. İşin boyutu çok büyümüş durumda son 15 yılda 5 trilyon dolarlık hacim ulaştı, toplamı 17 trilyon dolar. Çok ciddi bir potansiyel bizde bunun içindeyiz” diye konuştu. 

GEMİ EBATLARI BÜYÜYOR
Prof. Dr Esmer, Dünya’da 2017 yılında 17 trilyon dolarlık mal satıldığını, bu satılan malı tartmaya kalktığında 14 milyar ton bunun deniz yolu ile taşınan miktarının 11 milyar 6 ton olduğunu sözlerine ekleyerek, “Ham petrol, demir cevheri, kömür ve tahılları topladığınızda bu dört ürün 11 milyar tonun yarısıdır. Bununla birlikte gemi ebatları da büyüyor. Kriz dönemlerinde bu gemi ebatları büyümüştür. Armatör taşıma birim maliyetlerini düşürmek için gemiyi büyütüyor. Gemi boyları şuanda çok büyümüş durumda. Bugün en büyük konteyner gemisi 20’lik konteynerden 21 bin 413 adet yükleniyor” şeklinde konuştu.Türkiye olarak bulunduğu konum nedeniyle bunun ekmeğini yediğini, limanların 2,6 milyon TEU konteynir elleçlemesi yaptığına değinen Esmer, şöyle devam etti: “Biz dünyadaki önemli denizlere kolay ulaşabilen bir ülkeyiz. Türkiye’de beş liman kümeleri var. En büyüklerden bir tanesi İskenderun körfezi, ülke olarak 182 civarında limanımız mevcut. Avrupa içerisinde 5 inci büyük ülkeyiz. Almanya bizden daha az yük elleçliyor. Avrupa ‘da Hollanda bir numara konumundadır. Türkiye, 2017 yılında 471 milyon ton yük elleçlendi, bunun 152 milyon tonu sıvı yükler. Büyük bir kısmı buradan işlem görüyor. Konteynir da 2017 yılında 10 milyon TEU yu geçtik bunun 7,5 milyon TEU su kendi yükümüz. Yani Dünyanın taşınan yükünün % 4’ünü biz elleçliyoruz. Dünya konteynır yükünde de % 1,3’ini elleçliyoruz.” 

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Soner Esmer, Ulusal Liman işletmeciliğini geliştirmek gerektiğini sözlerine ekleyerek “Bugün geldiğimiz noktada endüstri 4,0 lar konuşuluyor. Yaptığınız işin birim maliyetlerini düşürecek önemler alacaksınız. Otomasyon, çevresel duyarlılık ve güvenirlilik bunlar önemli. Liman teknolojilerini kendimiz üretmeliyiz. Bu iş üniversitelerin girişimcilerin işidir. Limanlar bu girişimlere destek olmalıdır” dedi.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>