ATATÜRK’ÜN MANEVİ KIZI 25 YIL DÖRTYOL’DA YAŞAMIŞ

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan Hanım’ın bıraktığı 80 yıllık çeyiz sandığı bulundu ve İlk Kurşun Müzesi’ne teslim edildi. Makbule Atadan’ın 1936’dan itibaren çeyrek asır Dörtyol’da yaşadığı ortaya çıktı. Dörtyol Belediyesi Başkan Yardımcısı Yaşar Gürakan ve Basın Yayın ekibi Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım’ın Dörtyol’da bıraktığı 80 yıllık sandığa ulaştı.
Milli Ruhun Şahlandığı Şehir Dörtyol’da 25 yıl yaşayan Makbule Hanım (Makbule Atadan) burada kendisine manevi evlat olarak edindiği Yıldız Telmen ve Zeynel Abidin Atadan’a bıraktığı 80 yıllık sandık ve 75 yıllık el arabası bulundu. 
Dörtyol Belediyesi Başkan Yardımcısı Yaşar Gürakan ve Dörtyol Belediyesi Basın Yayın Ekibinin ulaştığı sandıklar ile diğer malzemeler Yıldız Telmen’in isteği doğrultusunda İlk Kurşun Atatürk Müzesine sergilenmek üzere teslim edildi.
Manevi Kız Yıldız Telmen 8 yaşındayken tanıştığı, Makbule Atadan’ın kendini çok sevdiğini hatırlatarak “Bir gün babam İsmail Hakkı Telmen’e gelerek ‘Ben Yıldız’ı manevi kızım olarak Ankara’ya, manevi oğlum olarak Zeynel Abidin’i İstanbul’a götürmek istiyorum’ dedi. Babam da ‘benim tek kızım var o burada kalsın, oğlumu götürebilirsin’ demişti. Bizlere çok iyi bakardı. Biz yemek yerken Kur’an okurdu. Sabah abdestsiz yatağından dışarı çıkmazdı. Abim kendisinin şoförlüğünü yapardı ve Fahri Korutürk’e kadar Cumhurbaşkanlık Koruma Alayında Şoför olarak görevi devam etti” diye konuştu. SENEDE İKİ AY İSTANBUL’A GİDERDİMakbule Hanımın 25 yıl boyunca Dörtyol’da yaşadığını da aktaran Yıldız Telmen “Senede 2 ay İstanbul’a giderdi. Yılın geri kalanını Dörtyol’da geçirirdi. Bana bir gün kendi çeyizinde kullandığı çeyiz sandığını verdi. İlerde sende evlendiğinde bu sandığı kullanırsın diyerek bana hediye etmişti. Bende yıllardır sakladım. İlk gün ki özelliğini kaybetmeden muhafaza ettim. Dörtyol’da Atatürk Müzesi açıldığını duydum ve oğlum Mustafa Kemal’e bu sandığı o müzeye vermemiz gerektiğini söyledim. Sandık için bana birçok kez para teklif ettiler ama ben hiçbirini kabul etmedim” şeklinde konuştu. Haber: Cuma KESEROĞLU

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>