GÜNEŞ ENERJİSİ ATAĞI

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


İskenderun’da Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) 79. Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda (İTSO) gerçekleşen toplantıda açılış konuşmasını yapan Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, toplantının bölge için hayırlı olmasını diledi. Ajansın 2017 yılı çalışma programı çerçevesinde çeşitli alanlarda proje destek faaliyetleri ile yatırım destek faaliyetlerine devam ettiğini belirtten Vali Coşkun, “Destek programları kapsamında 2017 yılı teknik destek programında daha önceki dönemlerde başarılı olan projelerin uygulanmasına devam edilmekte olup Eylül-Ekim dönemi için yeni başvurular alınmaktadır. Güdümlü proje desteğinde ise devam eden projelerin yanı sıra yeni projelerin bölgemize kazandırılması amacıyla hem ilgili kurum ve kuruluşlarla hem de Kalkınma Bakanlığı ile çalışmalara devam edilmektedir” dedi.

DESTEK PROGRAMINA YENİDEN BAŞLANIYOR
Öte yandan 2016 yılı başında ilan edilen ve daha sonra durdurulan proje teklif çağrısı yöntemi ile uygulanan destek programlarına yeniden başlandığını ifade eden Vali Coşkun, bu konuda da gerekli çalışmaların tamamlanıp, Kalkınma Bakanlığı ile görüşmelere başlandığını kaydetti.
Bölgedeki sektörlerin rekabet gücünü geliştirmeye ve fiziksel altyapının iyileştirlimesine yönelik destek programlarının 2017 yılı içerisinde ilan edileceğini planladıklarını ifade eden Coşkun, diğer bir taraftan başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere diğer fon kaynaklarından da bölgeye pay kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

14 MİLYON EURO’LUK 5 PROJE
Başvurusu tamamlanan 5 adet projenin değerlendirme aşamasının devam ettiğinin altını çizen Vali Coşkun, şöyle konuştu: “Toplam değeri yaklaşık 14 milyon euro olan projelerin değerlendirme çalışmaları kapsamında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri tarafından 23 Ekim 2017 tarifinde Kahramanmaraş ilimize teknik gezi yapılacaktır. Organizasyon çalışmalarına Hatay’da yapılacak olan Zeytincilik Çalıştayı ve Organik Tarım Çalıştayı, Kahramanmaraş’ta yapılacak olan Ceviz Çalıştayı ve her üç ilde yaplacak olan devlet destekleri bilgilendirme panelleri ile devam edilecektir.”

MEYVE SUYU TESİSİ
Bunların yanı sıra kanatlı hayvan sektör raporu ve tesis fizibilitesi, meyve dondurma ve meyve suyu konsantresi tesis ön fizibilitesinin ile TR63 bölgesi güneş enerjisi potansiyelinin tespitine yönelik araştırma ve fizibilite çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu aktaran Vali Coşkun, “Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı destekleri ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nin işbirliğinde düzenlenen ‘Şehir Ödülleri Türkiye’ organizasyonunda Ajansımız ‘Yılın en iyi belgeseli’ ve ‘Yılın Coğrafi işaretleme’ kategorilerinde ödüle layık görülmüştür. Tüm bu faaliyetlerle birlikte devam eden projelere yönelik izleme ve değerlendirme faaliyetleri, kurumsal organizasyonlara yönelik hazırlık çalışmaları ile yatırım destek faaliyetlerine devam edilmektedir” dedi. Toplantıya, Hatay Valisi Erdal Ata, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Osmaniye İl Genel Meclis Başkanı Av. Mehmet Altun, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız katıldı. Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>