DR. NANO İLE İŞBİRLİĞİ

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Nanoteknoloji konusunda dünyaca tanınan bir otorite olarak kabul edilen, Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign, Amerika Birleşik Devletleri’nde görev yapan Prof. Dr. Munir Nayfeh, (namı-ı diğer Dr. Nano) İskenderun Teknik Üniversitesi’nde “Geçmişte, Günümüzde ve Gelecekte Nanoteknoloji” konulu geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.
Teknoversite vizyonunu ortaya koyan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), teknolojiyi ilgilendiren her alanda olduğu gibi, yüzyılın önemli teknolojik gelişmelerini içinde barındıran nanoteknoloji alanında da çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda; Illinois Üniversitesinde görev yapan, nanoteknoloji konusunda dünyaca ünlü Prof. Dr. Munir Nayfeh, İSTE’nin davetlisi olarak İskenderun’a geldi.
İSTE’de gerçekleştirilen “Geçmişte, Günümüzde ve Gelecekte Nanoteknoloji” konulu konferansa, akademik personel, araştırmacılar, sanayiciler ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

İSTE DOĞRU YOLDA
Prof. Dr. Munir Nayfeh, sunumunda; nanoteknolojinin geçmişten günümüze nasıl geldiğini, geliştiğini ve gelecekte nasıl olacağı hakkında çok önemli bilgiler verdi. 1959 yılında resmi olarak nanoteknolojinin doğuşu ve günümüze nasıl geldiği, lazer uygulamaları, nano süper bilgisayarların üretimi, nanoteknolojinin gelişmeye başladığı dönemler, katıdan küçük parçacıkların eldesi, yeni nesil ilaçlar, kızılötesi kaynağı, nanotel ve uygulama alanları, hidrojen yakıtı, güneş enerjisi, silisyum ve altın nanoparçacıkların üretimi ve kullanımı, nanoparçaçık üretim yöntemleri hakkında katılımcıları aydınlatan Prof. Dr. Munir Nayfeh, akademik personel, sanayiciler ve öğrencilerin yoğun katılım ve ilgisini memnuniyetle karşıladı. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Eyyuphan Yakıncı sunum sonrasında yaptığı konuşmada; bilim insanları ile birlikteliğin devam ederek artacağını ve öğretim üyelerinin yaptıkları çalışmaların yıl içerisinde konferanslar aracılığıyla toplumla da paylaşılacağını söyledi. Öğrencilerin ve araştırmacıların yakın ilgisi sunum sonrasında da devam etti ve nanoteknoloji ile ilgili araştırmalar yapan öğrenci ve araştırmacılar Profesör NAYFEH’i soru yağmuruna tuttular. Yapılan görüşmeler ve bilimsel tartışmalar sırasında, yeni ve ortak araştırma projelerinin temelleri atıldı.

ORTAK ÇALIŞMALAR OLACAK
Prof. Dr. Munir Nayfeh ile bir araya gelerek çeşitli konularda fikir alışverişi yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “İSTE, gerçek bir ‘bilim ve teknoloji toplumu’ olabilmek, teknolojiyi etkin olarak üretebilmek için, diğer faaliyetlerinin yanı sıra, teknoloji konularında uzman bilim insanlarıyla öğrencilerimizi, araştırmacılarımızı ve sanayicilerimizi buluşturmaya devam edecektir. Doğru yolda olduğumuza inanıyoruz. Bunun kanıtı, nanoteknoloji konusunda Prof. Dr. Munir Nayfeh Illinois Üniversitesi ve İSTE arasında işbirliği ve ortak çalışmalar devam etmektedir. Bu işbirliklerin giderek daha da artacağı ve bir dizi yeni özgün çalışmanın iki üniversite arasında başlayacağı müjdesini şimdiden veriyoruz. Başta Prof. Dr. Munir Nayfeh ile görüşmeler ve ortak araştırmalar yapan İSTE Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Bahçeci olmak üzere, tüm katılımcılara ve sunumu ilgiye takip eden yarınlarımızın yıldızları öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi. İlgiyle izlenen sunum sırasında verilen bilgilerin yanında, çok ilginç içerikli görsel şekil ve grafikler de katılımcıların dikkatini çekti. Nanoteknoloji ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için Prof. Dr. Munir Nayfeh’in sunumuna www.iste.edu.tr adresinden ulaşabiliyor.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>