ÇOCUKLARA ’BAŞARDIM, YETERLİYİM’ HİSSİ AŞILANIYOR

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


KİGA Dorf Anaokulu’nda gösterişten uzak, azdan çok üretebilen samimi dizayn edilmiş bir ortamda eğitimlerini sürdüren çocuklara eğitmenler tarafından sonbahar temizliği alışkanlığı kazandırılıyor. KİGA Dorf Anaokulu kurucusu Burçak Çetin, Alman ve Finlandiya eğitim sistemiyle okul öncesi çocuklarına yönelik verdikleri eğitimlerin onların kişilik kazanımlarında önemli bir faktör olacağını söyledi.Verdikleri eğitim sisteminde teknolojiden uzak ancak bulunduğu yaşlardan itibaren hayatın içerisinde yer alan bir öğreti bulunduğunu vurgulayan Burçak Çetin “Finlandiya ve bulunduğum diğer eğitimde başarılı ülkelerdeki okullar gösterişten uzak, ‘azdan çok’ üretebilen, samimi dizayn edilmişti. Günün büyük bir bölümünü bahçede geçiren KİGA çocukları için eğitim her yerdedir. Eğlenmeleri için çok oyuncağa ihtiyaç duymazlar. KİGA’da hiç bir konuda baskı ve müdahaleye maruz kalmadıkları için tercih yapma hakları vardır. Sorgulayan ve güçlü kişilikli çocuklar KİGA’dadır. Bir ortamın ne kadar süslü olduğu değil size ne hissettirdiği önemli” diye konuştu.
KİGA’da eğitim gören çocuklara çeşitli alışkanlıkların kazandırıldığını aktaran Burçak Çetin “Eskiden beri ailelerde yerleşik olan ve gelenek haline gelmiş, sonbahar temizliği alışkanlığını biz burada çocuklarımıza kazandırmaya çalışıyoruz. Bu alışkanlıklar onların kişilik gelişiminde de önemli katkı verecektir. ‘Başardım, yeterliyim’ hissini verdiğiniz çocuk bu duygu ile çok daha büyük sorunları kolaylıkla çözebilme cesaretini kendinde bulur” dedi.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>