BİN 357 YAŞINDAKİ ZEYTİN AĞACININ MEYVELERİ TOPLANDI

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Payas’ta II. Selim Camisi’nin avlusunda bulunan ve dünyadaki bütün zeytin ağaçlarının atası kabul edilen 1357 yaşındaki zeytin ağacının meyveleri özenle toplandı.
1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in Mercidabık savaşı ile Osmanlı topraklarına katılan Payas; o sıralar zengin zeytin bahçelerine sahipti. Yavuz Sultan Selim’in oğlu Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa, 1574 yılında Baş mimar olan Mimar Sinan ve Hassa mimarlar teşkilatına burada külliye yaptırmak istemiştir. Bu zeytin ağacı 15 dönümlük zeytin bahçesinde yapılan külliye ve caminin önünde bırakılıp günümüze kadar gelmiştir. Tek ana gövde ile başlayıp 1.5 metre yukarıda 3 gövdeye ayrılmaktadır. Yılda hala yaklaşık 300 kilo kadar ürün vererek dünyanın en yaşlı meyve veren zeytin ağacıdır.
Payas Belediyesi tarafından koruma altına alınarak düzenli şekilde bakımı yapılan zeytin ağacının bu seneki hasadı özenle tek tek toplanarak gerçekleştirildi.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>