İSTE’DE YATIRIM SEFREBERLİĞİ!

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Bahar aylarının gelmesiyle birlikte İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Merkez Kampüs’te, daha önce hazırlanan mastır plan çerçevesine uygun olarak planlanan altyapı ve üstyapı düzenleme çalışmalarına hız verildi. Adeta bir şantiyeye dönüşen kampüste; bir yandan altyapı çalışmalarının önemli bir ayağı olan yeraltı galeriler inşa edilirken, diğer yandan yol açma ve dolgu işlemleri de devam ediyor. Kampüs çevre duvarı ile yürüyüş yollarının yapımının tamamlanması için ise artık gün sayılıyor.

İSTE ŞANTİYEYE DÖNÜŞTÜ!
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Merkez Kampüsü’nde daha önce hazırlanan mastır plan çerçevesinde altyapı ve üstyapı düzenleme çalışmalarına başlandı. Teknoversite vizyonu ile uyumlu modern ve teknolojik bir kampüs yapılması hedefiyle yola çıkan İSTE’de, kampüsteki inşaat çalışmaları baharın gelmesi ile büyük hız kazandı. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte bir yandan ağaçlandırma çalışmaları yapılırken diğer yandan da öğrencilerin kampüs girişinden dersliklere rahat ulaşabilmesi için yürüyüş yolları yapılıyor. Öğrencilerin özellikle yağışlı ve fırtınalı havalarda yaşadıkları sıkıntıyı önlemek amacıyla, kampüs ana girişinden derslik binalarına kadar korunaklı yürüyüş yolları yapılıyor. Kampüs çevre duvarının ve çevre yolunun inşaatında ise sona yaklaşıldı. Kaba inşaatı büyük oranda biten çevre duvarlarının imalatının ferforje ve aydınlatma armatürlerinin montajından sonra tamamlanacağı öğrenildi.

YERALTI TÜNELLERİ OLUŞTURULUYOR
Kampüsteki altyapı inşaatları da daha önce hazırlanan mastır plana uygun bir şekilde başlatıldı. Elektrik iletim hatları, iletişim ve diğer sıhhi tesisatların geçeceği galeriler iş makineleri tarafından özenle açılıyor ve ardından içerisinden insanların rahatlıkla yürüyebileceği beton yeraltı tünelleri oluşturuluyor. Kampüs içi altyapı çalışmalarında önemli bir rol oynayacak bu tüneller sayesinde ileride temeli atılacak binaların elektrik iletim hatları, iletişim ve internet kabloları ile sıhhi tesisat boruları tekrar kazı yapmaya gerek kalmadan yer altından birbirine bağlanacak. Kampüs içerisindeki ana yolların açılması, dolgusu ve tesviyesi ile ilgili çalışmalar da başlamış durumda.

‘BİRLİKTE ÇOK ÇALIŞIRSAK, BAŞARABİLİRİZ’
Konu hakkında bir açıklama yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Merkez Kampüsün adeta bir şantiye dönüştüğünü ve bunun bir süre devam etmek mecburiyetinde olduğunu ifade ederek; “Bununla birlikte biz her türlü tedbirimizi aldık. Eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerimizin inşaat faaliyetlerinden etkilenmemesi için tüm tedbirlerimizi aldık ve planlamalarımız yaptık. Bina inşaatlarımıza da kısa bir süre sonra başlamayı istiyoruz, inşaatlarımızı etap-etap planladık. Biz, bugüne kadar hep, ‘önce planlama’ dedik, önce ‘mastır plan’ dedik. Mastır planı hazırladık, animasyonunu, simülasyonunu ve 3 boyutlu maketini de hazırladık. Bunlar büyük beğeni topladı. Şimdi de sıra, ‘altyapıda’ diyoruz. Hiçbir şekilde israf yapmak istemiyoruz, planlı gitmek istiyoruz. Yapımı tamamlandıktan sonra hiçbir şekilde kampüsteki herhangi bir noktanın kazılmasını, zarar görmesini arzu etmiyoruz. 2023 yılına kadar; hepimizin yüz akı olacak, herkesin ziyaret etmek isteyeceği modern ve teknolojik bir kampüsün tamamlanmasının mümkün olduğunu düşünüyoruz. Yolun başındayız, ama hep birlikte çok çalışırsak bunu başarabileceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>