İSTİKLAL MARŞIMIZIN COŞKUSUNU YÜREKLERDE HİSSETTİK

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


İstiklal Marşımızın TBMM’de kabul edilişinin 96’ıncı yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle İskenderun’da düzenlenen törende coşku vardı. Milli Marşımızın kabul edilişinin 96. Yıldönümü coşkuyla kutlanırken, Milli Şairimiz de saygı ve minnetle anıldı. Dün, İskenderun Belediyesi Kültür Sarayı’nda düzenlenen anma programı; Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Anma Programına; İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, 39.Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Deniz Üs Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykar Tekin, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, İlçe Emniyet Müdürü Zeki Balcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul, kamu kurum ve kuruluşlarının ilçe müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

KAHRAMANLIK DESTANI
Programın açış konuşmasını yapan İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Faruk Cevher; İstiklal Marşı’nın bir kahramanlık destanı olduğunu vurgulayarak, genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuuru ayakta tutabilmek için bu anlamlı günlerde aynı coşkunun hissedilmesi gerektiği yönünde günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
Günün anlam ve önemine yönelik yapılan konuşmalarda; Büyük şair, fikir ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy’un birbirinden güzel şiirleriyle, destanlarıyla, ölümsüz İstiklal Marşıyla, ahlak ve fazilet örneklerini sergilediği hatıralarıyla hala aramızda yaşadığı belirtilerek, Mehmet Akif Ersoy’un içinde yaşadığı toplumun, kendi kaderine terk edilmiş kimsesiz ve sahipsiz insanların, dünya egemenlerinin yok etmeye çalıştığı bir milletin tanığı ve aynı zamanda da vicdanı olduğu dile getirildi.

ORATORYOYA BÜYÜK ALKIŞ
Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların yapılmasının ardından İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından “İstiklal Marşı” konulu oratoryo sahnelendi. Beğeni ile izlenen ve izleyicilerin coşkuyla alkışladığı oratoryonun sona ermesinin ardından, İstiklal Marşı’nın okunması ile ilgili gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından hediye verildi. İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit öğrencileri tebrik ederek, programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>