KORKULMASI GEREKEN, ROBOTLARIN İNSANLAŞMASI DEĞIL, İNSANLARIN ROBOTLAŞMASIDIR


Avrupa Yapay Zekâ Kurulu Üyesi ve RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) Üyesi Taha Yücel İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Konferans Salonunda öğrencilerle buluştu.

Konferansın başından öğrencilere Yapay Zekâ’dan önce hayata dair tecrübelerini aktaran Taha Yücel: “Başarı sağlamış insanların tek ortak noktası vardır, o da çok çalışmaktır. ‘Hayat boyu öğrenmeyi’ öğrenmek lazım. Mühendis, kafası çalışan ve problem çözmeyi bilen kişidir. Etrafımıza baktığımızda politikacı, iş insanı, mühendis veya başarı sağlayarak bir yerlere gelen insanlar gibi, yapmamız gereken çok çalışmak ve gayret göstermektir. Ecdadımızın yüzyıllar önce atmış olduğu bilimin temelleri, tüm dünyaya ışık saçmış ve üzerine yapılan eklemelerle bugünkü bilim ve teknoloji ortaya çıkmıştır” dedi.

‘YAPAY ZEKÂ, VERİ ANALİZİ YETENEĞİ İLE İLGİLİDİR’
Yücel sunumunun devamında: “Yapay Zekâ bugün gündemde önemli yer tutan bir konudur. Ancak, aslında temelleri çok daha eskiye dayanmaktadır. Sibernetik olarak adlandırılan kavramın ilk temellerimi El Cezeri atmıştır. Sibernetik kavramıyla başlayan Yapay Zekâ tartışmaları günümüzde her alanda kendine yer bulmuştur. Sibernetik; canlı ve cansız tüm karmaşık sistemlerin denetlenmesi ve yönetilmesini inceleyen bir bilim dalıdır. Canlılarda ve makinelerde kontrol, iletişim ve işleyişi incelemektedir. Burada devreye giren Yapay Zekâ ise, insan zekâsını taklit etmeye çalışan yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Bu sistem, insan gibi düşünmeye çalışan insan gibi hareket etmeye çalışan bir sistemdir. Yapay Zekâ, veri analizi yeteneği ve süreci ile ilgilidir. Yapay Zekâyı, doğal zekâdan farklı kılan unsurlar; hassas olması, tutarlı olması ve çoklu iş yapabilme yeteneğine sahip olmasıdır. Tüm dünyada Yapay Zekâ kapsamında bir alt yapı oluşturuluyor ve büyük veri (big data) kullanılıyor. Bu hızla gidilirse, mevcut mesleklerin % 47’si varlığını 25 yıl içerisinde yitirecek ve bildiğimiz alandaki mesleklerin, işlerin % 57’si 5 yıl içerisinde robotlar tarafından gerçekleştirilebilir olacaktır.

Ayrıca geleneksel meslekler yok olurken, Yapay Zekâ sayesinde pek çok yeni iş alanları ortaya çıkacaktır. Yapay Zekânın kullanım alanları giderek artmaktadır. Milli güvenlikte, uzay çalışmalarında, tıp alanında, hizmet sektöründe, oyun ve eğlence alanlarında, denizaltı uygulamalarında, sanal asistanlıklar ve chatbotlar gibi daha sayamadığımız çok sayıda alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Gelişen Yapay Zekâ uygulamaları beraberinde etik sorunları ve tehditleri de getirmektedir. Bu nedenle Yapay Zekâyı bütün boyutları ile ele almak gerekmektedir’’ diyerek sözlerini noktaladı.

‘ZEKİ OLAN İNSANDIR’
Soru cevap etkinliği ile etkileşimli bir şekilde gerçekleştirilen Konferansın sonunda İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli: “Türkiye’nin genç ve dinamik bir entelektüeli olan RTÜK üyemiz Sayın Taha Yücel’e, Yapay Zekâ konusundaki güncel bilgilerini bizlerle paylaştığı için çok teşekkür ediyoruz. Burada bir şey eklemek istiyorum. Lütfen korkmayın, Yapay Zekâ’dan korkmayın. Daha da önemli olan aslında Endüstri 4.0, 5.0, 6.0 değil, İnsan 2.0’dır. Yani, herkesin içindeki ‘insanı’ yeniden keşfedebilmesidir. Korkulması gereken, robotların insanlaşması değil, insanların robotlaşmasıdır. Zeki olan insandır. İnsan, ‘insan’ kalabilirse yapay Yapay Zekâ’dan korkmasına gerek kalmaz” diyerek katkılarından dolayı günün anısına Taha Yücel’e plaket takdim etti. Haber: Yılmaz AKPINAR