HATAY GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLIYOR


Hatay’ın ödüllü mutfağının ve yöresel ürünlerinin sergileneceği “Hatay Gastronomi Günleri” başlıyor. Beylikdüzü Belediyesi desteğiyle Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) tarafından 6-16 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikte, bölgenin birbirinden lezzetli ürünleri ve kendine özgü kültürü İstanbullularla buluşacak.

Beylikdüzü, dünyanın önemli gastronomi şehirlerinden biri olan Hatay’ın ödüllü mutfağının ve yöresel ürünlerinin sergileneceği “Hatay Gastronomi Günleri”ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Beylikdüzü Belediyesi desteğiyle HATİAB- Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği tarafından düzenlenecek etkinlikte, bölgenin birbirinden lezzetli ürünleri ve kendine özgü kültürü İstanbul halkıyla buluşacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan HATİAB Genel Başkanı İbrahim Güder: “Hatay, İnsan oğlunun ilk varoluş tarihlerine uzanan kadim bir şehirdir. M. Ö. 100.000 yıl önceye dayanan ve dünya üzerinde kurulmuş olan 26 kadim medeniyetten 13 tanesine ev sahipliği yapmış bunların zenginliği ile oluşan binlerce muhteşem yemek çeşitliliği, Hatay’da 3 semavi din ve bütün mezhepleri, on binlerce yıldan bu yana gelen tarihi ve kültürel zenginliği, verimli toprakları ile yine dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş birlik, beraberlik ruhuyla, kardeşçe yaşayarak dünyaya örnek teşkil etmektedir” dedi.

HATAY’IN GASTRONOMİ FARKINDALIĞINI YANSITACAĞIZ
Sözlerine davam eden HATİAB Başkanı Güder; “Dünyadaki global kriz ve yanı başımızdaki Suriye iç savaşı nedeniyle en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da, çok verimli toprakları, tarihi, kültürel değerleri ve binlerce lezzetli yemek çeşitliliği ile dünyanın önemli Gastronomi şehirlerinden biridir. UNESCO tarafından 26. Gastronomi Şehri ilan edilmesi nedeni ile Hatay’ın yeniden farkındalığını sağlayarak Aktif çalışan bir STK olarak Mevcut eldeki imkanlarla Hatay’a gidip gezecek insan sayını arttırmak ve bu vesile ile ekonomisini büyütülmesine katkı sağlama adına Hatay’ın Gastronomi zenginliklerinin sergileneceği HATAY GASTRONOMİ GÜNLERİ 06 Aralık – 16 Aralık 2018 tarihleri arasında Beylikdüzü Belediyesi Cumhuriyet Meydanı Etkinlik Alanında HATİAB-Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği ve Beylikdüzü Belediyesi işbirliği ile düzenlenecektir. Hatay’ın ödüllü mutfağının ve yöresel ürünlerinin tanıtılacağı etkinlik ile Hatay’ın gastronomi farkındalığını tüm İstanbullulara yansıtacağız. Künefe’den Tepsi Kebabına birbirinden lezzetli bu gastronomi şölenine tüm İstanbulluları bekliyoruz” diyerek herkesi Hatay Gastronomi günlerine beklediklerini söyledi.

06 Aralık 2018 Perşembe günü halka açılacak etkinliğimizin resmi açılışı 08 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 12:00’de yapılacaktır. HATAY GASTRONOMİ GÜNLERİ çeşitli show ve gösterilerle devam edecek etkinlik 10 gün sürecektir” dedi.
Haber: Yılmaz AKPINAR