AMANOS TÜNELİ PROJESİNİ BÜYÜK BİR UMUTLA BEKLİYORUZ


Sözlerine Ankara’da düzenlenen Hatay Tanıtım Günleri ve Dörtyol Belediyesi tarafından Milli Mücadelede İlk Kurşun’un atılışının 100. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikler için teşekkür ederek başlayan MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı konuşmasında Hatay’ın çözülemeyen sorunlarına değinerek devam etti.
Kaşıkçı, “Hatay, gerçekten medeniyetler eşiği ve medeni insanların bir arada huzur ve barış içerisinde yaşadığı bir ilimiz. Biraz önce sayın milletvekillerimizin de ifade ettiği gibi 81 vilayetimizle aynı sıkıntıları yaşamakla birlikte Suriye’de yaşanan gelişmelerden sonra bir Suriyeli sığınmacılar meselesi, Hayat’ın mevcut sıkıntılarının, problemlerinin üzerine ek olarak gelmiştir” dedi.

‘YOLLARIMIZIN YAPILMASI GEREKİYOR’
Milletvekili Kaşıkçı, “Hatay’da muhakkak yapılan güzel işler var ancak şunu belirtmek isterim ki öncelikli olarak bir baraj problemimiz var, Reyhanlı Barajı problemimiz. Bu problem artık sadece çiftçinin meselesi değil, tüm Hatay’ın meselesi hâline geldi. Onun dışında, Hatay’da ne zaman başladığını tüm Hataylıların unuttuğu Antakya ile Altınözü ve Antakya ile Yayladağı arasındaki yollarımızın bir an önce yapılması gerekiyor. Artık 21’inci yüzyılda Türkiye’nin dört bir yanında çok güzel bölünmüş yollar, viyadükler, tüneller yapılıyor ancak bu hizmetlerin biz Hatay’a gelmesini de hassaten istiyoruz.

AMANOS TÜNELİ PROJESİ SİYASİ MALZEME OLMASIN
Hatay’da yine, Maraş, Gaziantep ve Hatay illerimizin hepsinin ortaklaşa, bir bütün hâlinde değerlendirdiği büyük bir proje var. Bu proje, Hassa ilçemizle İskenderun-Dörtyol arasında Amanos Dağlarının bir tünelle açılması projesi. Üzülerek söylüyorum, bu proje yıllardır siyasete malzeme oluyor. Bu proje aslında şehrimizin, bölgemizin dört gözle, büyük bir umutla beklediği bir proje. Bu proje sayesinde on binlerce gencimiz istihdam edilecek. Bu proje sayesinde üretilen ürünlerimiz sadece Hatay’ın değil, Gaziantep’in ve Maraş’ın da ürettiği, alın teriyle ürettiği ürünler çok kısa bir yolla İskenderun Limanı’na gelecek. Sayın Başkanım, üç dakikayla bitmeyecek problemlerimiz var. Biz bu problemlere samimiyetle yaklaşılmasını bekliyoruz ve Hatay ilimizin sorunlarının araştırılması konusunda verilmiş olan önergeye de olumlu baktığımızı belirtip, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.
Haber: Yılmaz AKPINAR