ERZİN- İSKENDERUN OTOYOLU ÇEVRE YOLUNA DÖNÜŞSÜN


Geçtiğimiz hafta Okulların açılmasıyla birlikte yeniden gündeme gelen Kaynak Kitap Meselesini Meclis gündemine taşıyan MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, İkinci Soru Önergesini de bölgemizin önemli sorunlarının başında gelen Erzin- İskenderun Otoyolu’nun çevre yoluna dönüştürülmesi konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından cevaplanması isteğiyle TBMM’ye sundu.

Milletvekili Kaşıkçı, “Hatay’ın sanayi merkezlerinden Erzin, Dörtyol, Payas ilçeleri sanayi işletmelerine bağlı araçlar, dolum tesislerine sefer yapan araçlar ve vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı Erzin- Dörtyol ilçeleri arasını 14 km, Dörtyol- Payas ilçeleri arasını 9 km mesafede kat etmekte ve bu kısa mesafeler için geçiş ücreti ödemektedirler. Mevcut D-817 karayolunun, ağır tonajlı ve tehlikeli madde sevkiyatı yapan taşıtların yoğunluğu nedeniyle sağlıklı ve işler halini kaybetmesine yol açmıştır. Son yıllarda yaşanan trafik kazalarının yoğunluğu ise dikkat çekmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaşıkçı önergede şu soruları sordu;
“Erzin ilçesinden başlayarak İskenderun ilçemize kadar devam eden otoyolun, çevre yoluna dönüştürülmesi konusunda bakanlığımızın görüşü nedir? Erzin- Dörtyol- Payas ilçelerimizde ağır tonajlı ve tehlikeli madde sevkiyatı yapan taşıtlara güvenli bir seyir rotası oluşturulması için bir planlama düşünülüyor mu? Bu ilçelerimizde taşıt trafiğini rahatlatacak bağlantı yollarının yapılması konusunda bir tespit çalışması yapılacak mıdır? Adana Batı Girişi ile Ceyhan ilçesi otoban girişi arasında yer alan yaklaşık 67 km’lik mesafenin ücretsiz olması örneğinde olduğu gibi, Hatay ilimizde de otoban gişelerinin girişlerinin sadece Şehrimizin giriş ve çıkışında bırakılması mümkün müdür?”
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, enflasyonla mücadele kapsamında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfi Savaş’a da bir çağrıda bulunarak Su Faturalarında yüzde 10 indirime gidilmesi çağrısında bulunmuştu. Haber: Yılmaz AKPINAR