SİPER SAVAŞLARINDAN SİBER SAVAŞLARA


İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı meclis toplantısında bölgemizin deneyimli sanayicisi, iş adamı Ekinciler Holding A.Ş. yönetim kurulu üyesi ve Herbalist Recep Ekinci tarafından İTSO Meclis üyelerine ’Topyekun Anayurt Güvenliği Siper Savaşlardan Siber savaşlara’ konulu seminer verdi.

İTSO Ağustos ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Okan Belli Başkanlığında Halil Şahin Meclis salonunda gerçekleştirildi. Çağımızın artık teknolojik çağı olduğunu savaşların da teknolojiye göre yapıldığına dikkat çeken Recep Ekinci; “İnsanlar tarih boyunca egolarını tatmin ettirmek için savaşır, bir diğeri de her ikisini de içinde barındıracak şekilde güç gösterisi ve üstünlük kurmak amaçlı savaşlardır. İnsanlar tarih boyunca bu egolarını tatmin ve korunmak için önce sapanlarla taş atarak dövüşmüşler, tekerlekli arabalarla saldırmışlar, kılıç ve oklarla , top ve tüfeklerle savaşmışlar, uçaklarla füzelerle saldırmışlar sonunda nükleer başlıklı füzelerle de yok etmeyi amaçlayan saldırılar yapmışlardır” dedi.

Önceleri savaşların siperlerle yapıldığını ancak günümüzde siber saldırılara karşı teknolojik bir durumun söz konusu olduğuna vurgu yapan Ekinci, konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi: “Siber saldırılara karşı hazırlık amacıyla geçtiğimiz aylarda 61 adet kurumun dahil olduğu bilim teknolojileri iletişim kurumu ile TÜBİTAK tarafından kapsamlı bir tatbikat yapıldı. Siber suçlarla mücadele konusunda ülkeler sert tedbirler alıyor.”

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI
Konuşmasında sosyal medya bağımlılığına da dikkat çeken Recep Ekinci, “Günümüzde maalesef sosyal medya bağımlılığı hızla artmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı Facebook, Twitter, instagram kullanıcıları Fomo bağımlısı haline geliyorlar. Burada toplumun zaman değerlendirme algısını bozma, eğitim ve dinlenme algısı yerine sosyal medyada zaman geçirmeye yönelme bilgisayar ve telefonları araştırma, gelişme ve iletişim aracı olarak kullanmak yerine (Oyun, sosyal eğlence) bağımlılığı da hızla artmaktadır. Bu konulara dikkat edilmesi özellikle zamanın iyi değerlendirilmesi gerekir.”
İş hayatından da bahseden bölgemizin deneyimli sanayicisi Recep Ekinci, “Ekinciler olarak 2000’li yıllarda iflas ettiğimizde Ekinci ailesi olarak bölgesel esnaflarımızın tamamına borçlarımızı ödedik. 2003 yılında tesisimizin tekrar çalışmasına karar verdiğimizde çalışmalarımıza en büyük katkıyı yine o küçük esnafların sonsuz güveni ve kredileri sayesinde oldu. Tesis çalışmadığı halde tesise sahiplenip her daim bakımını yapmış olmanın sayesinde faaliyetlerimize yeniden başladık ve şu anda Ekinciler Demir-Çelik olarak Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafında satışlarımız ve ihraca atlarımız devam etmektedir” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

İTSO Meclis Başkanı Okan Belli, Ekinciler Holding A.Ş. yönetim kurulu üyesi Recep Ekinci’ye meclis üyelerine verdiği seminerden, bilgi birikim ve tecrübelerini paylaşımlarından dolayı teşekkür ederek, “Bizler için çok faydalı bir seminer oldu. Gerek iş hayatınız gerek tecrübelerinizden kesitler, gerekse çağımızın en önemli konularının başında gelen teknolojik konulara parmak basmanız çok önemli” dedi.
İTSO Meclis Başkanı Okan Belli, Recep Ekinci’ye, Katkılarından dolayı günün anısına plaket takdim etti. Haber: Yılmaz AKPINAR