İSTE ‘DOĞAL LABORATUVAR’A DÖNÜŞTÜ


Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün öğrencileri, “İnşaat Mühendisliğine Giriş” dersi kapsamında İSTE Kampüsü’nde yapımı devam eden Merkezi Yemekhane, Kütüphane ve Mimarlık Fakültesi binalarının şantiyelerini yerinde görüp inceleyerek pratik bilgilerini artırma fırsatı buluyor.Kurulduğu günden bu yana altyapı ve üstyapı çalışmalarına hummalı bir şekilde devam eden İskenderun Teknik Üniversitesi’nin (İSTE) şantiyeleri, İnşaat Mühendisliği öğrencileri için büyük bir fırsata dönüştü. Derslerde teorik olarak öğrendikleri bilgileri hemen yanı başlarında uygulamalı olarak görme imkânı bulan öğrenciler, durumdan çok memnun olduklarını ifade ediyorlar.

’MALZEMELERİN ÖZELLİKLERİNİ ÇOK İYİ BİLMELİSİNİZ’
İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri “İnşaat Mühendisliğine Giriş” dersi kapsamında İSTE Kampüsü’nde yapımı devam eden Merkezi Yemekhane, Kütüphane ve Mimarlık Fakültesi binalarının şantiyelerini gezdiler. “İnşaat Mühendisliğine Giriş” dersi sorumlusu Doç. Dr. Umur Korkut Sevim ile araştırma görevlileri Müzeyyen Balçıkanlı Bankir ve Murat Öztürk eşliğinde şantiye alanlarını inceleyen öğrencilere, İSTE Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Durmuş Baysal kapsamlı bilgiler verdi. “Maliyet analizi yapamayan bir inşaat mühendisinin muvaffak olamayacağını” dile getiren ve mesleki tecrübelerini de öğrencilerle paylaşan İSTE Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Durmuş Baysal, öğrencilere alan ve meslek hakkında bilgi verirken; “Başarılı olmak istiyorsanız inşaatlarda kullanılan malzemelerin özelliklerini çok iyi bilmek zorundasınız. Bir demir profilin özellikleri nelerdir, sahada kullanımı nasıldır, hangi duruma göre ne kadar kullanılır? Bu soruların doğru cevabı, saha ile yakından ilişkili olmaya bağlıdır. Sizin en büyük şansınız hemen yanı başınızda devam eden inşaatlarımıza sık sık gelebiliyor olmanız ve teorisini gördüklerinizi uygulamalı olarak doğrudan inceleyebiliyor olmanızdır” dedi.

ÜÇ BİNANIN ŞANTİYESİ GEZİLDİ
İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umur Korkut Sevim konu ile ilgili olarak yaptığı konuşmada; “İnşaat Mühendisliğine Giriş dersi, Bölümümüzü yeni kazanan öğrencilere inşaat mühendisliği mesleğini tanıtmak ve mesleğe ısındırmak amacı taşıyan bir derstir. Teknik geziler de bu dersin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Kampüsümüzde başlayan ve devam eden inşaatlar kampüsümüzü inşaat mühendisliği için doğal bir laboratuvara dönüştürdü, bundan dolayı teknik gezi konusunda oldukça şanslıyız. Bu vesile ile şantiyeleri bizlere tanıtan ve çok faydalı bilgiler veren Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Durmuş Baysal’a öğrencilerimiz adına çok teşekkür ediyorum” dedi. Haber: Yılmaz AKPINAR