GENİŞ DESTEK BÜTÇESİ


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü ile Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü mandıracılarla sektör toplantısı gerçekleştirdi.
TKDK Hatay İl Koordinatörlüğü’nde yapılan toplantıya İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy, GTH İl Müdürü Mehmet Andiç ve sektör temsilcileri katıldı. TKDK’nın ev sahibi olduğu toplantıda hale hazırda devam eden proje çağrı dönemi ve destekler anlatıldı. Aynı zamanda sektördeki son durumlar ve çözüm önerileri konuşuldu. İl Koordinatörü Özgürsoy, süt ürünlerinin işlenmesi ve süt toplama merkezleri için tesis yapımı, arıtma tesisi, makine ekipman alımı konularında destekleri anlattı, 30.000 €’dan başlayan yatırımlarla 3.000.000 €’ya kadar geniş destek bütçesinden söz etti.
Özgürsoy, Yatırımlarda KDV, ÖTV, Gelir ve Kurumlar vergisinden muaf şekilde bina ve makine yatırımlarına % 50 hibe desteğinin olduğunu belirtirken süt ve süt ürünleri işletmecilerinin ilimizde ciddi bir potansiyel oluşturduğunu, sektörde faaliyet gösteren tüm yatırımcılar ile yeni işletme kurmak isteyenlerin TKDK fonlarından yararlanmasının önemini ifade etti. GTH İl Müdürü Mehmet Andiç’de İl Müdürlüğü olarak yatırım yapmayı düşünen sektör üreticilerine her türlü teknik desteği vereceklerini belirtti. Andiç, TKDK IPARD hibe programı desteğiyle izinlendirilmiş arazilerde ve kırsalda son derece donanımlı, teknolojik tesisler kurulabileceğini de sözlerine ekledi. Haber: Yılmaz AKPINAR