SON KISIMIN İHALESİ YAPILDI

DCIM100MEDIADJI_0014.JPG

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay’ın mega sulama projesi olan Orta Ceyhan Menzelet Kılavuzlu Projesinde çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Büyüklüğü sebebiyle 4 parçada inşa edilmekte olan projenin son bölümünün yani 4. kısımının inşaat ihalesi de gerçekleştirildi.Toplam 1 Milyon 60 Bin 910 Dekar Zirai Alan Suyla BuluşacakOrta Ceyhan Menzelet Kılavuzlu Projesi, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay sınırları içerisinde çok maksatlı büyük bir havza projesi konumunda bulunuyor. Kahramanmaraş Merkez Ovası ve Sağlık Ovası, Gaziantep İslahiye Ovası ve Hatay Amik Ovası toprakları için büyük önem arz eden bu proje ile toplam 1 milyon 60 bin 910 dekar zirai alan suyla buluşacak ve 72 bin dekar zirai alan taşkın zararlarından korunacak.
Su kaynağını Kılavuzlu Barajı’nın oluşturduğu bu proje büyüklüğü sebebiyle GAP Eylem Planına dahil edilerek, kısım kısım ihale edildi. Toplam 4 kısıma ayrılan bu projenin 87 bin 490 dekar alanı sulayacak son bölümü olan 4. kısımı ise geçtiğimiz günlerde ihale edildi.

353 MİLYON LİRA ZİRAİ GELİR ARTIŞI SAĞLANACAK
Bu projenin çok büyük bir proje olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Projenin tamamlanarak hizmete alınması ile bölgede sulanan alanlarda 353 milyon lira zirai gelir artışı sağlanacak ve projeyle 126 bin 318 kişiye istihdam alanı açılacak” diye konuştu.Projeyle sulama alanında yetiştirilen ürün deseninin değişeceğini ve verimin artacağını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Projenin tamamlanması ile Kahramanmaraş ve Gaziantep’te 597 bin 950 dekar, Hatay’da ise 462 bin 960 dekar olmak üzere toplam 1 milyon 60 bin 910 dekar zirai alanı suyla buluşturmuş olacağız. Ortaya çıkacak yeni istihdam alanları ile de ekonomik ve sosyal bakımdan bölgeye büyük fayda sağlanacak. Ayrıca 72 bin 000 dekar zirai arazi taşkınlardan korunarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği sağlanmış olacak” değerlendirmesinde bulundu.Bölgenin verimli zirai araziler bakımından oldukça zengin olduğunu belirten Bakan Prof. Dr. Eroğlu “Bölgeyi gıda üretim üssü  yapmak için sulama yatırımlarımızı artırarak devam ettireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı. Haber: Yılmaz AKPINAR