REKTÖR DERELİ, ‘SANAYİ 4.0’A ADANMIŞ BİR ÜNİVERSİTE EKOSİSTEMİ OLUŞTURUYORUZ’


İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) tarafından bölge sanayi kuruluşlarına yönelik olarak düzenlenen IATF 16949:2016 standardına geçiş semineri yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Seminerde ISO/TS 16949 standardı üzerine getirilen değişiklikler ve bu değişiklikler için yapılması gerekenler detaylarıyla anlatıldı. İskenderun Teknik Üniversitesi – Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) tarafından İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen, başta otomotiv sektörü olmak üzere endüstriyel üretim kalitesi için büyük önem arz eden IATF 16949:2016 Standardına Geçiş Semineri’ne, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, IATF 16949 Baş Denetçisi Emre Seçer, iş dünyası ve sektör temsilcileri ile akademisyenler katıldı.

EĞİTİMLER SÜRECEK
Seminerin açılışında konuşan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İSTE’nin ortaya koyduğu Teknoversite vizyonu ile Sanayi 4.0’a adanmış bir üniversite ekosistemi oluşturmaya çalıştığını söyledi ve bu ekosistem içerisinde Teknoloji Transfer Ofisi ve Üniversite – Sanayi işbirliği ile eğitim ve seminerlerin önemine vurgu yaptı.
İskenderun Teknik Üniversitesi – Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) Koordinatörü Seçkin Dilek de konuşmasında; İSTE-TTO olarak üstlendikleri misyon, arayüz olarak yaptıkları çalışmalar ve düzenledikleri eğitimlerle ilgili olarak katılımcılara bilgiler vererek, sanayi kuruluşlarına yönelik bu tarz eğitim ve seminer faaliyetlerini yapmaya devam edeceklerini belirtti. Seminer, daha sonra IATF 16949 Baş Denetçisi Emre Seçer’in, ISO/TS 16949 standardı üzerine getirilen değişiklikler ile IATF 16949:2016 standardına geçişte önem arz eden hususları anlattığı sunumuyla devam etti.

‘DENETİMLER REVİZYON STANDARDINA GÖRE YAPILACAK’
Örnekler ile zenginleştirdiği sunumunda, Emre Seçer; “2009 yılında yayınlanan ISO/TS 16949 standardı 1 Ekim 2016 tarihinde revize edilmiştir. Özellikle belgeli kuruluşların bilmesinde fayda olan birkaç önemli tarih var. Bunlardan bir tanesi şudur ki, geçiş stratejisi dokümanına göre 1 Ekim 2017 tarihi itibariyle yapılacak olan tüm denetimler IATF 16949:2016, yani yeni revizyon standardına göre yapılacaktır. İkinci önemli tarih ise 14 Eylül 2018’dir. Bu tarihten itibaren ise hiçbir ISO/TS 16949 belgesi geçerli olmayacaktır. Dolayısıyla bu sene ve gelecek sene, belgeli kuruluşların tamamının yeni revizyona göre; bir denetim almış uygunsuzlukları varsa onları kapatmış ve yeni standarda göre belgelerini almış olmaları gerekiyor” şeklinde uyarılarda bulundu.
Haber: Yılmaz AKPINAR