KAT KARŞILIĞI YAPILACAK, KÜLFET GETİRMEYECEK


Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy geçtiğimiz hafta içerisinde basın toplantısı düzenleyerek önümüzdeki süreçte Dörtyol Belediyesi olarak yürütülecek çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy makam odasında gerçekleştirdiği basın açıklamasına öncelikle 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramını bir kere daha kutlayarak başladı ve ilk olarak Sanayi Mahallesindeki özel proje alanında yapılacak olan ihaleye değindi.

13 DÖNÜM ÜZERİNDE YAPILACAK
Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy yaptığı açıklamada; “İlçemizin merkezi bir bölgesinde yer alan ve ticari açıdan en hareketli caddeler olan doğu yönünde İnönü Caddesine, kuzeyden -Çaylı Caddesine alternatif-Özel Cadde üzerinde bulunan ve dolayısı ile iş merkezlerinin bulunduğu ilçemizin çekim merkezi konumundaki, mülkiyeti belediyemize ait olan sanayi mahallesinde bulunan 61 ada 52 parsel sayılı, 13.115,06 m2 miktarındaki ÖPA (Özel Proje Alanı) olarak planlı taşınmazın, kamu yararına en uygun yöntem ile değerlendirilmesi amacıyla, belediye meclisince kat karşılığı inşaat yaptırılması kararı alınmış ve projesi onaylanmıştır. Mevzu taşınmaz kamu yararına daha verimli kullanılabilecek özellikleri taşımasına rağmen, bilindiği üzere uzun yıllardır şehir içi dolmuş durağı ve yığma kar gir yapılardan oluşan muhtelif işyerleri olarak kullanılmıştır.” dedi.

‘DAHA ÖNCE PROJELER YAPILMIŞ AMA UYGULANAMAMIŞ’
Başkan Toksoy açıklamasının devamında; “2013 yılında proje hazırlatılmış olsa da, bu proje gerek kurumun maddi kaynak arayışına sebebiyet vermesi gerekse de komşu özel mülkiyetlerinde projeye dâhil edilerek kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmamış olmasından dolayı uygulanamamıştır. Uygulanamama sorunları ile karşı karşıya iken, proje hazırlatılmasına öncelik verilmesi 645.460,00 TL tutarında proje hazırlatma maliyeti olarak Belediyemize külfet getirmekten ileriye gidememiştir. 2014 mahalli idareler ve yerel seçimlerinde göreve biz geldikten sonra, Akdeniz Bölgesinin ve Hatay’ın sürekli gelişen ve gözdesi haline gelen Dörtyol’umuzda ticaret ve alış-veriş potansiyelinin günden güne artması, şehir merkezinde iş yeri talebinin karşılanması, sosyal ve kültürel mekânların kazandırılmasına yönelmiştir. Bu kapsamda modern anlamda işyeri merkezi taleplerinin karşılanabilmesi amacıyla ve kamu yararı adına kurum maddi kaynak arayışı içerisine girmeksizin en uygun yöntem olan kat karşılığı inşaat usulü ile değerlendirme yöntemini seçtik.”
Başkan Toksoy kat karşılığı çıkılan ihalede her türlü giderin yüklenici firmaya ait olacağını ve belediyeye hiçbir külfet getirmeyeceğini de belirterek; “Kat karşılığı inşaat usulünde, şartnamesi gereği inşaatın tüm yapım maliyeti, peyzaj ve çevre düzenleme maliyeti, tüm vergi, resim ve harçlar yüklenici tarafından karşılanacaktır. Kurumumuz maddi kaynak yetersizliği sorunu ile karşı karşıya kalmayacaktır. Kurumumuz hiçbir maddi yükümlülük altında kalmadan, inşaat tamamlandıktan sonra, ihale aşamasında asgari istenen bağımsız bölümlerin yanı sıra, en uygun teklifi verecek olan yüklenicinin teklif edeceği bağımsız bölümlerinde maliki olacaktır. Ayrıca, belediye meclisince kabul edilen ve idarede kalacak olan asgari bağımsız bölümlerin değerinin toplam değere oranı % 41.7’dir. Bu oran ihale sonucunda artış gösterecektir. Kat karşılığı inşaat işine esas hazırlanan projesinde bodrum -1 ve -2 otopark, diğer katlarda asma katlı işyerleri ile teraslı işyerleri, üst katta kültürel ve sosyal- yaşam alan ihtiyaçları karşılayabilecek nitelikte çok amaçlı salonlar planlanmıştır” dedi.
Haber: Sedat İSKENDEROĞLU