AKMİB’İN İHRACATTAKİ PAYI % 22 OLDU


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre; Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı, Haziran ayında 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 2,3 oranında düşüş ile 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, sektörler arasındaki yerini koruyarak, 1 milyar 286 milyon dolarlık ihracat rakamı ile otomotiv ile hazır-giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ardından yine üçüncü sırada yer aldı.
Akdeniz İhracatçı Birlikleri 2017 yılı Haziran ayı sektörel bazda ihracat rakamları verilerine göre, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü, yıllardır değişmeyen AKİB’in lokomotif sektörü unvanını elinden bırakmadan, 285 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB), Haziran ayında bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla %15 oranında bir artış yakaladı ve Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatındaki payı % 22 oldu.

‘DÖNEMİ ARTIŞLA KAPATTIK’
Haziran dönemi ihracat rakamlarını değerlendiren AKMİB Yönetim Kurulu Başkanı A.Uğur Ateş şunları söyledi: 2017 yılına artışla başlayan Türkiye kimya sektöründe haziran ayında ilk defa bir düşüşle karşılaştık ancak % 2,3 oranındaki bu düşüşü ilerleyen dönemlerde kolayca kapatabileceğimizi düşünüyoruz. Ülke genelindeki bu düşüşe rağmen, AKMİB ihracatı yine yükselişine devam etti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla %15 oranındaki artışı ile %22 pay sahibi oldu. Yılın ilk 5 aylık döneminde, ülke genelindeki sektörel artışının üzerinde bir artış yakalayan ve bu ay ülke genelindeki düşüşe rağmen artışa devam eden AKMİB ihracatında lokomotif alt sektör olan Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünler’in payı çok büyük. Plastik ve anorganik kimyasallar alt sektörlerinde ihracat düşüşü yaşamamıza rağmen, anorganik ve boya gibi ilk sıralarda yer alan alt sektörlerimizde dönemi artışla kapattık.” Haber: Yılmaz AKPINAR