NERMİN YILDIRIM KARA, ‘RÜZGÂR VE GÜNEŞTEN YARARLANALIM’


Her yıl 5-11 Haziran tarihleri arasında kutlanan ‘Çevre Haftası’ nedeniyle HBB İskenderun Hizmet Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya, MKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Berkant Ödemiş, İskenderun Teknik Üniversitesi(İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Şükran Çakır Arıca, İskenderun Çevre Koruma Dernek Başkanı Nermin Yıldırım Kara ile HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun konuşmacı olarak katıldılar.

Katılımcıların ilgi ve beğeniyle izlediği toplantıda ilk konuşmayı yapan İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara; temiz bir çevrede yaşamanın insanların anayasal hakkı olduğunu belirterek, “Hava kirliliğini yaratan etkenlerin ortadan kaldırılması devletin temel ödevlerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü’nün de dikkat çektiği “Sağlık Etki Değerlendirme Yönetmeliğinin” çıkarılması konusunda Doğu Akdeniz Çevre örgütleri tüm sağlık örgütleri ve STK’larla işbirliği yapacağız. Rüzgâr ve güneşten yararlanalım ve eko sistemin yok olmasına izin vermeyelim” diye konuştu.

Ahmet Dolğun ise çevre bilincini ve sorunlarını toplumun geniş kesimlerine anlatmak istediklerini ifade ederek yaptıkları çalışmalar faaliyetler ve projeler hakkında bilgi verdi. Çevre konusunun insan sağlığını yakından ilgilendirdiğine dikkat çeken Dolğun, “Yaşanacak bir çevreyi gelecek nesillere taşımak başlıca görevimiz olmalıdır” dedi.
Toplantının son konuşmacısı Prof. Dr. Şükran Çakır Arıca “Beslenme ve Ekoloji” konularında açıklamalarda bulundu. Arıca konuşmasında,” Doğadaki değişimler besin değerlerimizi düşürüyor ve sağlığımızı doğrudan etkiliyor. Yediğimiz besinler fiziksel, kimyasal ve biyolojik etmenlerin etkisiyle kirlenerek güvenilirliğini kaybetmektedir. Bir insanın temel amacı sosyal ve ekonomik faaliyetleri aksatmadan uzun süre sağlıklı ve anlamlı yaşamaktır” ifadelerine yer verdi. Katılımcılar toplantı sonrasında İskenderun Balıkçı Barınağı temizlik etkinliğini gerçekleştirdiler.