DÜNYAYA AÇILMAK İÇİN İLK BÜYÜK ADIMI ATTIK


atay Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Mart Ayı Meclis toplantısında, EXPO’nun 2021 yılında Hatay’da yapılacak olmasının, ilin dünyaya tanıtımı açısından çok önemli bir fırsat olduğunu söyledi. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Mart ayı Meclisi İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen Başkanlığı’nda toplandı. Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından, adaylık süreci geçtiğimiz yıl Haziran ayında başlayan, ardından Eylül ve bu yıl Ocak ayında Almanya’da yapılan tanıtımlarla devam eden EXPO’yu Hatay’a getirme çalışmaları zaferle sonuçlanırken, Hatay halkı da bu organizasyonun ilin tanıtımı için büyük bir fırsat olduğu görüşündeler. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’da, Hatay genelinde 4 ayrı ilçede kurulması düşünülen EXPO Fuarı organizasyonunun içerisinde olmayı ve bu fuarlardan birinin mutlaka İskenderun veya Arsuz’da kurulması görüşünü savundu.
Sine-Vizyon destekli olarak İTSO Meclis üyelerine sunum yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, Türkiye’de ve diğer ülkelerde gerçekleştirilen organizasyonları anlattı. Dev fuar için Avustralya ve Çin gibi ülkelerin şehirleriyle yarışan Hatay’ın, rakiplerini geride bırakarak büyük başarıya imza attığını belirten Çelebi, Almanya’nın Dortmund şehrinde Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği Genel Kurulunda, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yaptığı son sunumun ardından 2021’de düzenlenecek EXPO’nun Hatay’a verilmesinin kararlaştırıldığını ifade ederek, Hatay’ın, Antalya’nın ardından EXPO’yu Türkiye’ye getiren ikinci şehir olduğunu söyledi.
‘Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla EXPO’yu düzenlemeye hak kazanan Hatay’da fuarın yapılacağı alan için uygun yerlerin belirleneceğini ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, “Hatay genelinde dört ayrı şehirde arazi ve yer arayışları içerisindeyiz. Bu şehirler arasında Antakya Kırıkhan, İskenderun, Arsuz veya Dörtyol ilçeleri arasında araştırmalar yapıyoruz. Bu yerler EXPO yetkililerine de gösterildikten sonra gerekli çalışmalara başlanacak. 2021 yılında Hatay’da 300 dönümlük Botanik Bahçesi’nde 6 ay boyunca katılacak tüm ülkelerin bahçeleri sergilenecek.”

‘İTSO OLARAK PROJENİN TAKİPÇİSİYİZ’
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi’ye sunumundan ve verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek, “İTSO olarak Almanya’nın Dortmund şehrinde Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği Genel Kurulunda, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın toplantısına biz de davet edilmiştik ancak bu toplantıya çeşitli sebeplerden dolayı gidemedik. Böylesi büyük bir organizasyonda İTSO olarak bizler de olmak isteriz. EXPO’nun Hatay’a verilmesi gerçekten ilimizin tanıtımı için son derece önemli ancak, 4 ayrı şehirde bu organizasyonların gerçekleştirileceği belirtiliyor. İlin en önemli şehri olan İskenderun veya Arsuz’da da EXPO 2021 Fuarı için gerekli yer ve altyapı için çalışmaları mutlaka yapılmalı. İTSO olarak bu projede olduğumuzu ve takipçisi olacağımızı da ifade ediyoruz. Meclis üyesi arkadaşlarımız da bu konuda hem fikirler” dedi. Haber: Mustafa TOPAL