ARSUZ’DA SİNEK KAYNAĞINDA YOK EDİLİYOR


Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde sineği kaynağında yok etmek amacıyla sürdürülen ilaçlama çalışmalarını denetledi. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şerif Akçalı ile birlikte belediye sınırları içerisinde bulunan ve larva üremesine elverişli olduğu tespit edilen atık su yataklarında yapılan çalışmayı denetleyen Başkan Culha, vatandaşlardan da bu mücadeleye destek olmalarını istedi.
Vatandaşların atık sularını kanaletler, dere yatakları ve buna benzer sinek üremesine elverişli alanlara bırakmamalarını isteyen Başkan Culha, sinekle mücadelede herkesin çevre sağlığına özen göstermesi ve destek vermesiyle daha çok başarı sağlanacağını ifade etti. Halk sağlığını ilgilendiren konularda belediye olarak üzerlerine düşen her türlü görevi büyük bir hassasiyetle yerine getirdiklerini vurgulayan Başkan Nazım Culha, vatandaşın huzuru ve rahatı için, rahat bir yaz sezonu geçirmeleri için periyodik olarak ilaçlama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

440 BİN HEKTAR ALAN İLAÇLANDI
Başkan Nazım Culha’ya yapılan ilaçlama çalışmaları hakkında bilgiler veren Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şerif Akçalı, “En doğru uygulama ‘Sineği uçmadan yok etme mücadelesidir’ anlayışıyla uçkun karasinek ve sivrisinek mücadelesi için hayvancılık ile uğraşan hanelerde 35 mahallede 2 ay arayla ahırlarda 20 bin m2 alana karasinek ve sivrisinek mücadelesi gerçekleştirdik. İlçe sınırları içerisindeki dereler, arklar ve kanallar 45 gün aralıklarla 3 defa granül atmak suretiyle, 35 mahallede de 2 gün arayla da 180 gün olmak üzere 440 bin hektar alanı ULV uygulamasıyla ilaçladık. Bu mücadelede katkıda bulunmak için vatandaşlarımızdan evlerinde veya çevrelerinde üreme alanı olabilecek en küçük su birikintisine dahi izin vermemelerini, çatılarda bulunan havalandırma bacalarını sinek teli ile örtmeye özen göstermelerini, kış mevsimi boyunca havuzlarda birikmiş olan suyu tahliye etmelerini, tarla ve bahçelerde su birikintisi oluşturabilecek çukurları doldurmalarını, kullanma suyu için depolanan suların üzerini kapatmalarını, açıkta çöp bırakmamalarını, gübreliklerin üzerini naylon vb. bir örtü ile karasinek girişine izin vermeyecek şekilde kapatmalarını rica ediyoruz” derken, ilaçlama çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Haber: Yılmaz AKPINAR